All Candidates

  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Joe Abbott
    2. Holly Adams
    3. Melissa Adams
    4. Philip Adelsberger
    5. Enoch L. Adkins, Sr.
    6. Keith Akers
    7. Aryeh Alex
    8. Betsy Alt
    9. Jill Amos
    10. Amy C. Amspaugh
    11. Glenn D. Arledge II
    12. Chad Ashbaugh
    13. Jasmine Ayres
      candidate for Columbus City Council
  2. B
    1. Glade Bachelder
    2. Ryan Charles Bagent
      candidate for Eden Township Trustee
    3. David Baker
      candidate for Eden Township Trustee
    4. Stacie A. Baker (Dem)
    5. Tom Baker (Rep)
      candidate for Hilliard City Council
    6. Ronald D. Ball
    7. Robert M. Barga
    8. John C. Barno
    9. Todd W. Barstow
    10. John Baus
    11. James Beardsley
    12. Joe Begeny
    13. Michael Belek
    14. Tim Belmonte
    15. Henry I. Belszek
    16. Tony Benedetti
    17. B. Kevin Bennett
    18. Steven M. Bennett
    19. Will Bennett
    20. Andrea Benson
    21. Henk Berbee
    22. Ted A. Berry
    23. Frank Bertone
      candidate for Powell City Council
    24. Jennifer Best
    25. Jud Bidle
    26. Steven W. Billman
    27. Justin Billotte
    28. Bryn Bird
    29. Zachary A. Blackburn
    30. Jim Blanchard
    31. Michael Blowers
    32. Amber Bobbitt
    33. Donald Boerger
    34. Bill Bogantz
    35. Donna Bogue
    36. John M. Bokros
    37. James P. Bope
    38. Angie Bouic
    39. John T. Boyd
    40. Dick Brake
    41. Michael Branham
    42. Matthew F. Bratton
    43. Lucas Braun
    44. Ed Bright
    45. Marlene Brisk
    46. Zachary Brooks (Dem)
    47. Tom Brower
    48. Darryl Brown
    49. Mitchell J. Brown
      candidate for Columbus City Council
    50. Jim Browning
    51. Barbara E. Bruce
    52. Jamie L. Brucker
    53. C. Bernard Brush
    54. Kristin J. Bryant (Dem)
    55. Benjamen Budd
    56. Bill Bullard
    57. Dan Bunting
    58. Richard L. Burkholder
    59. Jenifer Murphy Burnaugh
    60. Lisa Burnworth
    61. David E. Burris
    62. Michaela Burriss
    63. Bradley Bussard
  3. C
    1. Caryl Elliot Caito
    2. Anthony Caldwell
    3. Sener Calis
    4. Larry J. Carfrey
    5. John J. Carlisle
      candidate for Etna Township Trustee
    6. Jody Carney
    7. Les Carrier (Rep)
      candidate for Hilliard City Council
    8. Clay Carroll
      candidate for Buckeye Lake Mayor
    9. George Carter
    10. Kieran Cartharn
      candidate for Columbus City Council
    11. Matthew Carwell
    12. P.R. Casey
    13. Judith A. Casto
    14. Kevin Cavener
    15. D.J. Chapman
    16. Robert L. Chappell
    17. Tiffanie C. Charles
    18. Patrick Chesterson
    19. DeLena Ciamacco
    20. Stephen M. Cicak (Rep)
    21. Timothy Clapper
    22. Amber Clark
    23. Tim Claypool
    24. Brian Close
    25. Frank G. Coad
    26. Cory Coburn
    27. Rick Cochran
    28. Kathy Cocuzzi
    29. David R. Cole
    30. Michael D. Cole
    31. Jeffrey Collins
      candidate for Hanover Village Mayor
    32. Josh Combs
    33. Matthew Congleton
    34. Janine Conway
    35. David Cook
    36. Don Cook
    37. John R. Cook
    38. Kelly Cooley
    39. Michael Coolman
    40. Donovan Cooper
    41. Farrah Cooperider
    42. James M. Corder
    43. Barth R. Cotner (Rep)
    44. Thomas S. Counts
      candidate for Powell City Council
    45. Darla L. Cozzens
    46. Louise Crabtree
      candidate for Obetz Village Council
    47. Joe Craft
    48. Daniel Crawford
    49. Chris Creamer
    50. Leon Creamer
    51. Mark T. Creech
    52. Kelly S. Cruse (Dem)
    53. Valerie Cumming
  4. D
    1. Tom D'Amico
    2. Stephen Daley
    3. Kathy A. Daniels
    4. Frank V. Darst
      candidate for Peru Township Trustee
    5. Brian K. Davis
    6. Ronald Day
    7. Aaron DeLong (Rep)
    8. Sean C. Demaree
    9. Phillip C. Demarest
    10. Jody Denner
    11. Craig E. Dennis
    12. Brian Denton
    13. Cathy DeRosa
    14. Andrew Diamond
    15. Ron Dick
    16. Edward B. Dildine
    17. Karen Jo Dill
    18. Gerald Dixon
    19. Seth Michael Dobbelaer (Dem)
    20. David Donofrio
    21. Jerry Doran
    22. Brad Dorman
    23. Rachael Dorothy
    24. Holly Miller Downour
    25. Elwin C. Dreyer
    26. Christina Drummond
      candidate for Powell City Council
    27. Terry J. Dunlap
    28. Michael Durik
  5. E
    1. David Ebersole
      candidate for Powell City Council
    2. William Scott Ebright
    3. Shyra Eichhorn
    4. Cecily Rae Eichman
    5. Lori J. Elmore
    6. Andrew English
    7. Stacy A. Evans
  6. F
    1. Michael D. Farley
    2. Charles Farmer
    3. Ian M. Fausnaugh
    4. James Favuzzi (Rep)
    5. Jim Fedako
    6. Lori Ann Feibel
      candidate for Bexley City Council
    7. Jermaine C. Ferguson
    8. Rodger C. Finks
    9. Millard Fisher
      candidate for Peru Township Trustee
    10. Steve Flaherty
    11. Stewart L. Flaherty
    12. Ed Fleming
    13. John C. Fleshman
    14. Chester H. Flowers
    15. Randy Foor
      candidate for Etna Township Trustee
    16. Jon Forrest
    17. Jessica Forsthoefel
    18. Bob Foulk
    19. Jane Fox
    20. Jim Fox
    21. Michael Fox
    22. Aron Fraizer
    23. Chelsea Francis
    24. Chad Frank
    25. Lloyd Frey
    26. Jim Friend
    27. Klaas Friesen
  7. G
    1. Kevin Gainer
    2. Omar Ganoom
    3. Jeffrey Gardiner
      candidate for Powell City Council
    4. Jerry Garman
    5. Joe Garrett
    6. Mary S. Gates
    7. James Jim Gauldin
    8. Karl Gebhardt
    9. Mike Gemperline
    10. Gary E. George
    11. Michael George
    12. Jody A. German
    13. Nancy S. Gillespie
    14. Scott Gilliland
      candidate for Lithopolis Mayor
    15. Vanessa Gingerich
    16. Malcolm Glasgow
    17. Robert Godden
    18. James Jay Golden, Jr.
    19. Connie M. Goodman
    20. Martin J. Gottschling
    21. Rhonda L. Graham
    22. Richard Graham
    23. Libby Gray
    24. Daniel Green
    25. Francis C. Greenhill
    26. Matthew Griffith
    27. Randy Groff
    28. Alan Grossman
    29. Deborah Kruse Guebert
    30. Marc D. Guthrie
  8. H
    1. Timothy N. Hack
    2. Blake Haines
    3. Lucas Haire
    4. Brandon Hale
    5. Dennis W. Hall
    6. Kenneth E. Hall
      candidate for Eden Township Trustee
    7. Mary Suzette Hall
    8. Andrew D. Hallam
    9. Darryl J. Hammock Jr.
    10. Scott A. Hammock
    11. Becky Hammond
    12. Dave Hammond
    13. Mark Harden
    14. Shannon G. Hardin
      candidate for Columbus City Council
    15. Amy Harkins
    16. Mark Harmon
    17. Doug Hart
    18. Melissa K. Hartfield
    19. Joan Hatley
    20. Dan Headapohl
    21. J. Jeffrey Heck
    22. JoAnna Heck
    23. Alex Heckman
    24. Douglas M. Heffley
    25. Jan D. Heichel
    26. Sherry Heineman
    27. James Helfrich
    28. George A. Hellinger
    29. Scott Hendren
    30. Jim Henson
    31. Michael Heyeck
    32. Timothy Hickin
    33. Harry E. Hiles
    34. Kay Hines
    35. Shaun Hochradel
    36. Yuliya Hoehn
    37. Andrew Hollenback
    38. Marvin Homan
    39. James E. Hood (Rep)
    40. Kevin W. Horn
    41. Terry W. Horn
    42. Melissa Hottinger
    43. Tara Houdeshell
    44. Christine Houk
    45. Melanie Houston
    46. Rick Houston
    47. Charles S. Howland
    48. Michele M. Hoyle
    49. David Huber
    50. Nikki Hudson
    51. Michael Huff
    52. Tiffany M. Hughes
  9. I
    1. Michael Irwin
  10. J
    1. David Jackson
    2. Malika Jacobs
    3. Jim Jasper
      candidate for Alexandria Mayor
    4. Larry C. Jenkins
    5. Shannon Jenkins-Bugg
    6. Jaren Jesson
    7. Bart Johnson
    8. Cathy Johnson
    9. Debra Johnson
    10. Mildred Johnson (Dem)
    11. Rodney L. Johnson
    12. Ed Johnston
    13. Jay Jude
    14. Troy Justus
  11. K
    1. Jen Kanagy (Dem)
    2. Doug Kanuckel
    3. JD Kaplan
    4. Greta Kearns
    5. Don Keller
    6. William D. Keller
    7. Ben Kelly
    8. Joseph Kemmerer
    9. Kevin K. Kemmerer
    10. Randy L. Kemmerer
    11. Steve Kennedy
    12. Brandon Kern
    13. Sarah Kidwell
    14. Steve Kidwell
    15. Megan Kilgore
      candidate for Columbus City Auditor
    16. Ed Kimmey
    17. Carol A. King
    18. Carrie G. King
    19. Jim King
    20. Angie Kirk
      candidate for Obetz Village Council
    21. Zach Klein
    22. Don Kline
    23. Leo Knoblauch
    24. Mark B. Koogler
    25. Lonnie A. Kosch
    26. Beth Kowalczyk
    27. Robert Kramer
      candidate for Obetz Village Council
    28. Stephanie Kromer
    29. Laura Kunze
    30. Brad Kyle
  12. L
    1. Mark Labutis (Rep)
    2. Lori LaCella
    3. Leslie LaCorte
    4. Monique Lampke
      candidate for Bexley City Council
    5. Bruce Lane
    6. Bill Laney
    7. Jonathan K. Lang (Rep)
    8. Steven L. Larkins
    9. Freddie Latella
    10. George W. Leach
    11. Tim Lecklider
    12. Darren Lee
    13. Jamie Leeseberg
    14. Adam Leith
    15. Doug Leith
    16. Michelle Lerner
    17. Tyler Levering
    18. Eugene Linkous
    19. Amy Lloyd
    20. Robby Lloyd
    21. Rodney A. Lohr
    22. Chris Long (Rep)
    23. Michael Long
    24. Vanessa Long
    25. Brian Lorenz
      candidate for Powell City Council
    26. Doug Loudenslager
    27. Jimmy Love
      candidate for Obetz Village Council
    28. CJ Lovejoy
    29. David Lowery
    30. Betty J. Lowther
    31. Clayton Lundsford (Ind)
      candidate for Lancaster Mayor
    32. Ted R. Lyman
    33. Jim Lynch
    34. Jonathan Lynch
    35. Patrick Lynch
    36. Scott Lynch
    37. Charles R. Lynn
      candidate for Peru Township Trustee
  13. M
    1. Kevin Malone
    2. William D. Manderson
    3. Michael Mangus (Dem)
    4. Kelley Manns
    5. George Mantzoros
    6. Thomas A. Marietta
    7. Douglas Marmie (Rep)
    8. Beth Marshall
    9. Courtney Martin
    10. William Martin
      candidate for Mt. Sterling Mayor
    11. Clifford L. Mason
    12. Mervin Mast
    13. Morgan Marie Masters
    14. Renee Matney
    15. Dianne L. Matuch
    16. Daniel R. May
    17. Bruce McAtee
    18. Raymond McCandish
    19. Sean McCarthy
    20. Jayna McDaniel Browning
    21. Angela M. McDonald
    22. Kevin McDowell
    23. Kelly McGivern (Rep)
      candidate for Hilliard City Council
    24. Matt McGowan
    25. Mike McKay
    26. Stephanie R. McKee
    27. George McNab
    28. Michael S. McVan
    29. Sean Meade
    30. Bob Mealy
      candidate for Columbus City Auditor
    31. Bobbie Mershon
    32. C Randall Metzger
    33. Jon Metzler
    34. Bruce C. Miller II
    35. Crista Miller
    36. Deborah K. Miller
    37. Donnie Miller
    38. Jason Miller
    39. Leigh M. Miller
    40. Patty Miller
    41. Ryan Miller
    42. Michelle Mineo
    43. Alissha M. Mitchell
    44. Bill Moore
    45. Carol Moore
    46. James Moore
    47. Shawn R. Moore
    48. Cindi Morehart
    49. Dave Morris
    50. Larry R. Morrison
    51. Retta R. Morrison
    52. Tom Moses
    53. Joshua Muller
    54. Paul A. Munk
      candidate for Obetz Village Council
    55. Bill Myers
    56. Harry Myers Jr.
    57. Scott Myers
    58. Ian Mykel
  14. N
    1. Dustin Reed Nanna
    2. Bryan Newell
    3. Victoria L. Newell
    4. Wayne L. Newman
    5. Beverly Rogers Niccum
    6. Brian J. Nicewanger
    7. Derek R. Nicol
    8. TJ Niedzielski
    9. Patrick M. Niemann
    10. David Norstrom
    11. Keith J. Nowak
  15. O
    1. Ken O'Brien
    2. Shane O'Farrell
    3. Frances O'Flaherty
    4. John H. Oberle
    5. Walley Obert
    6. Carl Oiler Jr.
    7. Randy Ormeroid
    8. Diana Fortner Orum
    9. Deneese Owen
      candidate for Bexley City Council
  16. P
    1. Mark Paglione
    2. Billie Pangborn
    3. Anthony Panzera
    4. Dominic Paretti
    5. Dustin Parker
      candidate for Mt. Sterling Mayor
    6. Jerry Gene Parkinson
    7. Tracey Parsons
    8. Jeffrey L. Patton
    9. Jennifer G. Pauken
    10. Nicholas Pavlik
    11. Andrea C. Peeples
    12. George Pendexter
    13. Chris Perry (Ind)
    14. Doyle B. Pertuset
    15. Lee Alan Peters
    16. Gregory S. Peterson
    17. Will Petrik
      candidate for Columbus City Council
    18. Edward Lewis Pfau
    19. Brian Phelps
    20. Tim Phillips
    21. Rob Pilder
    22. Shannon Pine
    23. Bill Pollard
    24. Mark Allen Pontius
    25. Annelle L. Porter
    26. Cindy Powell
    27. Joey Powell
    28. Michael Powell
    29. John J. Pritchard
    30. Barbara Pugerud
  17. Q
    1. Chad Queen (Dem)
      candidate for Hilliard City Council
    2. Jeni Quesenberry
    3. Robert Quigley
    4. Michael Quinn
  18. R
    1. William N. Ramsey
    2. Brian E. Randles
    3. Jeff Rath (Rep)
    4. Jim Rauck
    5. J.R. Rausch
    6. Mark Reams
    7. Carl Reardon
    8. Jill Reardon
    9. John Reef Sr.
    10. Laura Reinert-Peters
    11. Frank A. Reis
    12. Stephen A. Renner
    13. Ramona R. Reyes
    14. Richard Rice
    15. Guiles Richardson
      candidate for Obetz Village Council
    16. Carl Richison
    17. Tim Ridenbaugh
    18. Melissa K. Riggins
      candidate for Powell City Council
    19. Carolyn Kay Riggle
    20. Christy Rigsby
    21. Ryan Rivers
    22. Dave Roberts
    23. James Roberts
    24. Joey Robertson
    25. David W. Robinson
    26. Stanley E. Robinson
      candidate for Alexandria Mayor
    27. David Rodenbaugh
    28. Chris Rodriguez
    29. Dan Rogers
    30. Jim Roper
    31. Wesley M. Roseberry
      candidate for Alexandria Mayor
    32. Patty Rothe
    33. Rob E. Runyon
    34. Gregory A. Russell (Dem)
      candidate for Lancaster Mayor
    35. Joe Russell
    36. Sean Ruth
  19. S
    1. John Sadinsky
    2. Kevin Sainiak
    3. Pete Sanderell
    4. Eric P. Sandine
    5. Edward E. Sayers
    6. Michael Sayers
    7. Marc A. Schare
    8. David Scheffler (Rep)
      candidate for Lancaster Mayor
    9. Dennis Schertzer
    10. Aaron Schlabach
    11. Cathy Schmeizer
    12. Jeff Schmelzer
    13. Corey Schoonover
    14. Melanie J. Schott
    15. Sarah Schregardus (Dem)
      candidate for Hilliard City Council
    16. Lee Schreiner
    17. Diane M. Schrimpf
    18. Jeff Schrock
    19. Erik Schultz
    20. David L. Schutte
    21. Joel Scipio (Ind)
      candidate for Hilliard City Council
    22. Butch Scott
    23. Roberta Scott
    24. Kent Searle
    25. Steve Serio
    26. Jeffrey J. Sewell
    27. Paige Seymour
    28. Kent H. Shafer
    29. Kyle Sharp
    30. Richard E. Sharp
      candidate for Bexley City Council
    31. Don Shaw Jr.
    32. Christopher M. Shear
    33. Gilbert Lloyd Sheets
    34. Veronica E. Shepherd
    35. Sam Shim
    36. Annette P. Shively
    37. William L. Shively
    38. Bryan Shoemaker
    39. Kelly E. Shull
    40. Michael Scott Sileargy
    41. Bob Singer
    42. Alicia R. Skinner
    43. Jarrod B. Skinner
    44. Steven A. Slyh
      candidate for Etna Township Trustee
    45. Bill B. Smith
    46. Chris Smith
    47. Eric Smith
    48. Heath D. Smith
    49. Mone't Smith
    50. Phillip Smith
    51. Ed Snashall
    52. Marc A. Snoke
    53. Bernard L. Snow
    54. Marlee A. Snowdon
    55. Steve Snyder
    56. Joe Spanovich
    57. Sprios G. Spantithos
    58. Ernie Sparks
    59. Carolyn Sue Spaulding
    60. Catherine Spindler
    61. Diane Spradlin
      candidate for Mt. Sterling Mayor
    62. Jeff Stacy
    63. Lee Stahley
    64. Sean R. Staneart
    65. David Stansbury
    66. Randy Steck
    67. Rex J. Stevenson
    68. Cordell Steward
    69. Kevin R. Steward
    70. Lynn Stewart
    71. Maria Stewart
    72. Kathy Stierhoff
    73. Bryan Stonerock
    74. Jeremy Straley
    75. Julie S. Strawser
    76. Charles P. Streby
    77. Shawn Strosnider
    78. Sandra Stults
    79. Dawn Sutton
    80. Donald Swonger
    81. Aliena Sword
  20. T
    1. Debbie Taranto
    2. Joe Taylor
      candidate for Lithopolis Mayor
    3. Andy Teater (Rep)
      candidate for Hilliard City Council
    4. Tamasha Tennant
    5. Robert Thatcher
    6. Richard Theisen
    7. Jodi Thomas
    8. David Thompson
    9. Rob Thompson
    10. Terri Thompson
    11. William A. Thompson
    12. Andrea Tipping
    13. Bob Toledo
    14. Lowell Toms
    15. Kelly Toole
    16. Rudy A. Touvell
    17. Michael C. Troper
    18. Robert G. Truex II
    19. Lori M. Tyack
    20. Priscilla R. Tyson
      candidate for Columbus City Council
  21. U
    1. David A. Uhl (Rep)
    2. Steve Underwood
    3. Erin Upchurch
  22. V
    1. Abby Vaile
    2. Dale Valentine
    3. Sharon Valvona
      candidate for Powell City Council
    4. Roger M. Van Sickle
    5. Mark A. VanBuren
    6. Renee Vaughan
    7. Justin D. Vermillion
    8. John Y. Vincent
    9. Steve Volpe
  23. W
    1. Gary G. Wallace
    2. Lacy D. Wallace Jr.
    3. April M. Walsh
    4. Kathleen Walsh
    5. Scott A. Walters
    6. Andrew Walther
    7. Chad L. Waters
      candidate for Hanover Village Mayor
    8. Robyn L. Watkins
    9. Joyce L. Weber
    10. Jean L. Wedding
    11. Jim Weisent
    12. Peggy A. Wells
      candidate for Buckeye Lake Mayor
    13. L. Jay Welsh
    14. Paul H. Werther
    15. Dennis West
    16. Steve Westlake
    17. Daniel G. Wetzel
    18. Faye Whitaker
    19. Judy White
    20. Robert H. Whitney
    21. Sharon H. Whitten
    22. Donald K. Wick
    23. Michael J. Wiener
    24. Alicia Wiggins
    25. Melissa Wilde
    26. Bonnie Wiley
      candidate for Obetz Village Council
    27. Glenn P. Willer
    28. Brad Williams
    29. Don Williams
    30. David S. Willoby
    31. Donald Ray Wilson
    32. Paul Winstead
    33. Stephen A. Wolfe
    34. Blythe Wood
    35. Jerry Woodgeard
    36. Rosalie K. Wornstaff
    37. Terra Wynkoop
  24. X
    1. Anthoula Xenikis
  25. Y
    1. Ben Yeater
    2. Forest L. Yocum
    3. Michael Yonnotti
    4. Harry Russell Young
    5. Heather Boyer Younkin
  26. Z
    1. Roger Zeune
Voter's Guide