Voter Guide — Election 2014

All Candidates

  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Kai Abelkis (U)
    2. Raúl Acosta (I)
      candidate for US Senate
    3. Elizabeth Adams
      candidate for RTD - District O
    4. Doug Aden (AC)
    5. Irene Aguilar (Dem)
    6. Brett Almy (L)
    7. Lorraine Anderson
      candidate for RTD - District L
    8. Edgar Antillon (Rep)
    9. Bonnie Ernest Archuleta
      candidate for RTD - District C
    10. Isaia Aricayos (Rep)
    11. Michael Arnall (Rep)
      candidate for Adams County Corner
    12. Jeni Arndt (Dem)
    13. Niles Aronson (L)
    14. Frank Atwood (L)
      candidate for US House - District 1
  2. B
    1. Chris Baerns (L)
    2. Henry M. Barlow (Dem)
    3. Jane Barnes (Rep)
    4. Molly Barrett (Rep)
    5. Bob Beauprez (Rep)
      candidate for Governor
    6. Jon Becker (Rep)
    7. KC Becker (Dem)
    8. Michael Beckerman (L)
    9. Carol "Jody" Beckler (Rep)
    10. Candice Benge (Rep)
    11. Tim Bessler (Rep)
    12. Jon Biggerstaff (I)
    13. Logan Blackburn (Rw)
      candidate for US House - District 1
    14. Laura Boggs (Rep)
    15. Al Bollwerk
      candidate for Parker City Council
    16. Robert Bowen (Dem)
    17. Richard J. Bowman (Rep)
    18. Monica Broncucia-Jordan (Dem)
      candidate for Adams County Corner
    19. J. Paul Brown (Rep)
    20. Katy Brown
    21. Tory Brown (Rep)
    22. Tyler Scott Brown (Dem)
    23. Ken Buck (Rep)
      candidate for US House - District 4
    24. Perry L. Buck (Rep)
    25. John Buckner (Dem)
    26. William G. Buntrock (Dem)
    27. Diane Mitsch Bush (Dem)
  3. C
    1. Colleen Callin
      candidate for Superior Trustee
    2. Amanda Campbell (AC)
      candidate for Secretary of State
    3. Glenn Carlson (Dem)
    4. John Carson (Rep)
    5. Terri Carver (Rep)
    6. Tisha T. Casida (I)
      candidate for US House - District 3
    7. Laura Christman
    8. Cynthia Coffman (Rep)
      candidate for Attorney General
    9. Mike Coffman (Rep)
      candidate for US House - District 6
    10. Kathleen Conti (Rep)
    11. John Cooke (Rep)
    12. Don Coram (Rep)
    13. Lois Court (Dem)
    14. Matt Crane (Rep)
    15. Nancy Cronk (Dem)
    16. Kathleen Rosewater Cunningham (Rep)
      candidate for US Senate
  4. D
    1. Jessie Danielson (Dem)
    2. Bette Davis (Dem)
    3. Kyle Davis (L)
    4. Norman "Paotie" Dawson (L)
    5. Barbara Deadwyler
      candidate for RTD - District B
    6. Jason DeBerry (Rep)
    7. Diana DeGette (Dem)
      candidate for US House - District 1
    8. Brian DelGrosso (Rep)
    9. Joseph DeMott (Rep)
    10. Darrell Dinges (L)
    11. David W. Dobson (Rep)
    12. Grant Doherty (U)
      candidate for US House - District 4
    13. Cindy Domenico (Dem)
    14. Joseph P Domenico (Rep)
    15. Mike Donald (Rep)
    16. Kerry Donovan (Dem)
    17. Timothy Dore (Rep)
    18. Steve Douglas (Dem)
    19. Janet Doyle (Dem)
    20. Rita Dozal
      candidate for Superior Trustee
    21. Mike Dunafon (I)
      candidate for Governor
    22. Crisanta Duran (Dem)
    23. Greg Duran
      candidate for RTD - District L
  5. E
    1. Daneya Esgar (Dem)
    2. J. B. Robert Espinoza
      candidate for RTD - District N
    3. John F. Esquibel
      candidate for RTD - District B
    4. Justin Everett (Rep)
  6. F
    1. Rhonda Fields (Dem)
    2. Paul Noel Fiorino (I)
      candidate for Governor
    3. John Flerlage (Dem)
    4. James "J.J." Fletcher (I)
    5. Valentina "Val" Flores (Dem)
    6. Clint Folsom
      candidate for Superior Mayor
    7. Mike Foote (Dem)
    8. Lois A. Fornander (Dem)
    9. Gladys M. Forshee
      candidate for Superior Mayor
    10. Tina Francone
      candidate for RTD - District N
    11. Marcy Freeburg (Rep)
    12. Lisa Frizell (Rep)
  7. G
    1. Mike Gallagher
    2. Celeste R. Gamache (Rep)
    3. Alec Garbini
      candidate for RTD - District B
    4. Raymond Garcia (Rep)
    5. Cory Gardner (Rep)
      candidate for US Senate
    6. Alec Garnett (Dem)
    7. Marcus Giavanni (I)
      candidate for Governor
    8. Bill Gibson (L)
    9. Joann Ginal (Dem)
    10. Jane Goff (Dem)
    11. Steve E. Golter (L)
    12. John M. Graham (Rep)
    13. Kevin J. Grantham (Rep)
    14. Irene Griego (Dem)
    15. Faye Griffin (Rep)
    16. Brigitte Grimm (Rep)
    17. Lucia Guzman (Dem)
  8. H
    1. Emma R. Hall (Dem)
    2. Hillary Hall (Dem)
    3. Irv Halter (Dem)
      candidate for US House - District 5
    4. Bill Hammons (Unit)
      candidate for US Senate
    5. Millie Hamner (Dem)
    6. Erik Hansen (Rep)
    7. chris Hanson
      candidate for Superior Trustee
    8. Andrew Hassinger (Dem)
    9. Thom Haupt (L)
    10. David Hein (L)
    11. Chris Heismann (L)
    12. Harry Hempy (Grn)
      candidate for Governor
    13. Bernie Herpin (Rep)
    14. Matthew Hess (L)
      candidate for Governor
    15. John Hickenlooper (Dem)
      candidate for Governor
    16. Geoff Hierholz (L)
    17. Michael James Hocevar (Rep)
    18. Earl Hoellen
    19. Chris Holbert (Rep)
    20. Diane Holbert (Rep)
    21. Amy Holland
      candidate for Parker City Council
    22. Susan Honstein
    23. Larry Hoy
      candidate for RTD - District J
    24. James Clark Huff (Dem)
    25. Dickey Lee Hullinghorst (Dem)
    26. Beth Martinez Humenik (Rep)
    27. Steve Humphrey (Rep)
  9. I
    1. Curtis Imrie (I)
    2. John J.P. Berry (write in) (Rep)
    3. Debra Irvine (Rep)
  10. J
    1. Nancy Jackson (Dem)
    2. Cheri Jahn (Dem)
    3. James L. Jeansonne (L)
    4. Dustin Jensen
      candidate for Parker City Council
    5. Janak Joshi (Rep)
    6. Leroy M. Garcia Jr. (Dem)
    7. David Jurist (L)
      candidate for Treasurer
  11. K
    1. Daniel Kagan (Dem)
    2. PK Kaiser (Dem)
    3. Martha Karnopp (Dem)
    4. Tim Kauffman (Rep)
    5. Chris Kennedy (Dem)
    6. Gaylon Kent (L)
      candidate for US Senate
    7. Andy Kerr (Dem)
    8. Jon Keyser (Rep)
    9. Daniel Kirschler (Rw)
      candidate for US House - District 1
    10. Gordon Klingenschmitt (Rep)
    11. Merlin Klotz (Rep)
    12. Susan Kochevar (Rep)
    13. Claudette J. Konola (Dem)
    14. Tracy Kraft-Tharp (Dem)
    15. Stacia Kuhn (Rep)
  12. L
    1. Kent Lambert (Rep)
    2. Doug Lamborn (Rep)
      candidate for US House - District 5
    3. Lois Landgraf (Rep)
    4. Mark Lane
      candidate for Parker City Council
    5. Polly Lawrence (Rep)
    6. Kelly C. Lear-Kaul (Rep)
    7. Steve Lebsock (Dem)
    8. Pete Lee (Dem)
    9. Chris Leh
    10. George Leing (Rep)
      candidate for US House - District 2
    11. Jess Loban (L)
      candidate for US House - District 4
    12. Susan Lontine (Dem)
    13. Joan Lopez (Dem)
    14. Randy Luallin (L)
    15. Kevin Lundberg (Rep)
    16. Paul Lundeen (Rep)
  13. M
    1. Ryan Macoubrie (Dem)
    2. Mark Malsam
      candidate for Parker City Council
    3. Betsy Markey (Dem)
      candidate for Treasurer
    4. Josh Martin
      candidate for Parker City Council
    5. Stan Martin (Rep)
    6. Cynthia A. Martinez (Dem)
    7. Brian Mater (Rep)
    8. Jenise May (Dem)
    9. Beth McCann (Dem)
    10. Chuck McConnell (Rep)
    11. Brock McCoy (L)
    12. Kim McGahey (Rep)
    13. Michael McIntosh (Rep)
      candidate for Adams County Sheriff
    14. Mike McLachlan (Dem)
    15. Patsy Melonakis (Rep)
      candidate for Adams County Assessor
    16. Jovan Melton (Dem)
    17. Mike Melvin (Rep)
    18. Maria Mendelsberg
    19. Sacha Mero (L)
    20. Travis Mero (L)
      candidate for US House - District 3
    21. Michael Merrifield (Dem)
    22. Vic Meyers (Dem)
      candidate for US House - District 4
    23. Gregg Miller (L)
    24. Doug Milliken (Dem)
    25. Rich Monroe
      candidate for RTD - District K
    26. Dominick Moreno (Dem)
    27. Lee Mulcahy (L)
    28. Dawne Murray (Rep)
  14. N
    1. Clarice Navarro (Rep)
    2. Marcia Neal (Rep)
    3. Joe Neguse (Dem)
      candidate for Secretary of State
    4. Ronnie Nelson (Rep)
    5. Patrick Neville (Rep)
    6. Tim Neville (Rep)
    7. Jeanne Nicholson (Dem)
    8. Cory Nickerson
    9. Dan Nordberg (Rep)
    10. Wade Michael Norris (Dem)
  15. O
    1. Steve O'Dorisio (Dem)
    2. Norm Olsen (L)
      candidate for US House - District 6
    3. Daniel Ong (L)
  16. P
    1. Dan Pabón (Dem)
    2. Mary K. Parker (Dem)
    3. Jan Pawlowski (Rep)
    4. Joseph K. Pelle (Dem)
    5. Sandy Pennington
      candidate for Superior Trustee
    6. Joe Perez (Dem)
    7. Ed Perlmutter (Dem)
      candidate for US House - District 7
    8. Brittany Pettersen (Dem)
    9. Lisa Pinto
    10. Charlie Plagainos (Rep)
    11. Jared Polis (Dem)
      candidate for US House - District 2
    12. Eric Price (L)
    13. Dianne Primavera (Dem)
    14. Kevin Priola (Rep)
  17. Q
    1. Larry Queen (Rep)
    2. Don Quick (Dem)
      candidate for Attorney General
    3. Susan Quilleash (L)
  18. R
    1. Bob Rankin (Rep)
    2. Kim Ransom (Rep)
    3. Carter Reid (L)
    4. Rick Reigenborn (Dem)
      candidate for Adams County Sheriff
    5. Naquetta Ricks (Dem)
    6. George Rivera (Rep)
    7. Angie Rivera-Malpiede
      candidate for RTD - District C
    8. Ellen S. Roberts (Rep)
    9. Jerry M Roberts (Dem)
    10. Jon Roberts (Rep)
    11. Lucretia "Robbie" Robinson (Dem)
    12. Henry C. Roman (Dem)
    13. Jill Romann (Rep)
    14. Andrew Romanoff (Dem)
      candidate for US House - District 6
    15. Hans Romer (L)
    16. Wilma Rose (Dem)
    17. Paul Rosenthal (Dem)
    18. Donald Rosier (Rep)
    19. Kit Roupe (Rep)
    20. Su Ryden (Dem)
  19. S
    1. Lori Saine (Rep)
    2. Corbin Sakdol (Rep)
    3. Joseph A. Salazar (Dem)
    4. Tony Sanchez (Rep)
    5. Ron Sandstrom (Rep)
    6. Sue Sandstrom (Rep)
    7. Dave Schambach (L)
      candidate for Secretary of State
    8. John Schaul (Dem)
      candidate for Adams County Assessor
    9. Michael Schlierf (Rep)
    10. Mark S. Schmitt
      candidate for Parker City Council
    11. Ray Scott (Rep)
    12. Brian Scriber (L)
    13. Nancy N. Sharpe (Rep)
    14. JulieMarie A. Shepherd (Rep)
    15. Ralph "Ralphy" Shnelvar (L)
    16. Linda Shoemaker (Dem)
    17. Steve Shogan (I)
      candidate for US Senate
    18. Jeff Shrader (Rep)
    19. Stuart Siffring (Rep)
    20. Jonathan Singer (Dem)
    21. Chuck Sisk
      candidate for RTD - District O
    22. Eduardo Slattery
      candidate for RTD - District C
    23. Karen Jae Smith (Dem)
    24. Vicki A. Snider (Dem)
    25. Robert D. Snodgrass (Rep)
    26. Michael D. Snow (Dem)
    27. Judy Solano (Dem)
    28. Manuel Solano (Dem)
    29. Paul D. Solano
      candidate for RTD - District K
    30. Jerry Sonnenberg (Rep)
    31. Tony Spurlock (Rep)
    32. Thomas "Tony" Exum Sr. (Dem)
    33. Lee Stadele (Dem)
    34. Greg Standley (U)
    35. Walker Stapleton (Rep)
      candidate for Treasurer
    36. Anthony Stewart
      candidate for Superior Trustee
    37. Danny E. Stroud (I)
      candidate for US House - District 1
    38. Patrick Sullivan (L)
    39. Don Suppes (Rep)
    40. Gary Swing (Grn)
      candidate for US House - District 6
    41. Libby Szabo (Rep)
  20. T
    1. Abel J. Tapia (Dem)
      candidate for US House - District 3
    2. Jack Tate (Rep)
    3. Dan Thurlow (Rep)
    4. Marijo Tinlin (Rep)
    5. Doug Tinsdale
    6. Scott R. Tipton (Rep)
      candidate for US House - District 3
    7. Mac Trench (L)
    8. Jim Turner
    9. Max Tyler (Dem)
  21. U
    1. Mark Udall (Dem)
      candidate for US Senate
    2. Dustin Urban (Dem)
  22. V
    1. Elet Valentine (I)
    2. Ed Vigil (Dem)
  23. W
    1. David C. Walcher (Rep)
    2. Martin Walsh (Rep)
      candidate for US House - District 1
    3. Donna Walter (Rep)
    4. Jeffery Washington (Rep)
    5. David A. Weaver (Rep)
    6. Brad Webb (Dem)
    7. Paul Weissmann (Dem)
    8. Lynn Weitzel (L)
    9. Brandon W. Wicks (Dem)
    10. Yeulin Willett (Rep)
    11. Angela Williams (Dem)
    12. David K. Williams (L)
      candidate for Attorney General
    13. Lily Williams (L)
    14. Renee Williams
      candidate for Parker City Council
    15. Wayne W. Williams (Rep)
      candidate for Secretary of State
    16. Willoughby (I)
      candidate for US Senate
    17. James D. "Jim" Wilson (Rep)
    18. JoAnn Windholz (Rep)
    19. Kevin Van Winkle (Rep)
    20. Alexander "Skinny" Winkler (Rep)
    21. Faith Winter (Dem)
    22. Martin T. Wirth (Grn)
    23. Jack Woehr (L)
    24. Laura J. Woods (Rep)
    25. Lance Wright (Dem)
  24. Y
    1. Dave Young (Dem)
    2. Don Ytterberg (Rep)
      candidate for US House - District 7
  25. Z
    1. Rachel Zenzinger (Dem)

Denver Post Debates

Watch Live: