Indiana Primary 2018 Voter Guide

All Candidates

  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. David H. Abbott (Rep)
    2. Philip Abrams
    3. Jerry Abshire (Dem)
    4. Jacob D. (Jake) Adams (Rep)
    5. Doris Addington-Brooks
    6. Gary W. Addison (Rep)
    7. Jerry Adkins
    8. Anthony (Tony) Adrian (Dem)
    9. John C. Aguilera (Dem)
    10. Jordan M. Aigner
    11. Brian Aker (Dem)
    12. Chad Aker (Rep)
    13. Stanley Albaugh (Dem)
    14. Ken Alexander (Rep)
    15. Scott Alexander
    16. Zaki Ali (Rep)
    17. Cecil R. (Bob) Allen (Dem)
    18. Robert B. Allen
    19. Joan C. Alma (Rep)
    20. James L. (Jim) Alsop (Dem)
    21. Lance Alter (Rep)
    22. Ron Alting (Rep)
    23. Christine Altman (Rep)
    24. Terri L. Amos
    25. Alonzo Anderson
    26. Karin Anderson (Dem)
    27. William W. Anderson
    28. Phillip Andrew (Dem)
    29. Paul Annee (Rep)
    30. Jerome B. Anslinger (Dem)
    31. Dale Armstrong (Dem)
    32. Keith Armstrong (Dem)
    33. Dale Arnett (L)
    34. Jay S. Arnold
    35. Joe Arrowood (Rep)
    36. Paul N. (Little) Ashcraft (Dem)
    37. John Asher (Rep)
    38. Grace M. Atkins
    39. Angie Attebury (Rep)
    40. Mark Auberry (Dem)
    41. Terri Jo Austin (Dem)
    42. David Ayers
    43. Michael Aylesworth (Rep)
  2. B
    1. Amanda Babinec (Rep)
    2. Karen Bacon (Rep)
    3. Kimberly (Kim) Bacon (Dem)
    4. Ron Bacon (Rep)
    5. Richard Lee Badertscher (Rep)
    6. Brian Baehl (Rep)
    7. Beau Baird (Rep)
    8. Jim Baird (Rep)
    9. David E. Baker (Dem)
    10. Jeffrey B. Baker
    11. John B. Baker (Dem)
    12. Jennifer Bales
    13. Ellen E. Ball
    14. Ryan M. Ballard (Rep)
    15. Stephen A. Ballard (Dem)
    16. Chelsea Ballis (Dem)
    17. Bradley L. Banks
    18. Jim Banks (Rep)
    19. Jeffrey A. Bannon
    20. Jennifer W. Barce
    21. Jennifer W. Barce
    22. Jennifer W. Barce
    23. Thomas N. Barclay (Rep)
    24. John C. Barner (Dem)
    25. John F. Barnes (Dem)
    26. Loretta Barnes (Dem)
    27. Deborah (Debbie) Barnett (Rep)
    28. Jeannie Barnett (Rep)
    29. Annette Barr (Rep)
    30. Dawn Barr (Rep)
    31. Bradford J. Barrett (Rep)
    32. Stephen R. Bartels (Rep)
    33. Dan Barton (L)
    34. Kevin N. Basey (Rep)
    35. Linda L. Batts (Rep)
    36. Michelle Baugh
    37. Jordan Beach (Dem)
    38. Naomi S. Bechtold (Dem)
    39. Lisa Beck (Dem)
    40. Steve Beck (Dem)
    41. Tobi Beck (Dem)
    42. Robert W. Behning (Rep)
    43. Michael Behrendt
    44. Cinnamon Bell-Williams
    45. Donnie Benedict (Rep)
    46. Rodney Benker
    47. Chad Bennett (Rep)
    48. Cory Bennett
    49. Nancy Grimes Bennett (Rep)
    50. Bartell Berg (Dem)
    51. Michael Berg
    52. Ricky J. Bernhardt (Rep)
    53. Theresa Berry
    54. Theresa Berry
    55. Christina A. (Swaney) Best (Rep)
    56. Brendan Betz (Dem)
    57. Erica Beumel (Dem)
    58. Daniel Joseph Bill
    59. Amy Michelle Bingham
    60. Grover C. Bishop (Rep)
    61. Shirley M. Bishop (Rep)
    62. Steven D. Blacketer (Rep)
    63. Brandy Blast (Dem)
    64. Michael E. Boesch (Dem)
    65. Melvin Bolden Jr. (Dem)
    66. Bruce Borders (Rep)
    67. Dan Borgenheimer (Rep)
    68. Brian C. Bosma (Rep)
    69. Tim Bottoms (Rep)
      candidate for Gibson County Sheriff
    70. Jason Boudi (Dem)
    71. Pamela R. Bowers (Rep)
    72. Mike Bowling (Rep)
    73. Brandon A. Bowman
    74. Terry L. Bowman (Rep)
    75. Patricia (Pat) A. Boy (Dem)
    76. Bradley M. Boyer
    77. Jeffrey D. Bragg
    78. Theresa M. Brandon (Dem)
    79. Mike Braun (Rep)
      candidate for U.S. Senator
    80. Duane (Dorn) Brenton (L)
    81. Lucy M. Brenton (L)
      candidate for U.S. Senator
    82. Marilyn Brenton (Rep)
    83. Crystal Kaye Brewer
    84. Isaac Brewer
    85. Mike Brewer (I)
    86. Erin M. Brewster (Dem)
    87. Holly Brittingham (Dem)
    88. Stacie Brooke (I)
    89. Donald G. (Don) Brooks (Rep)
    90. Sharon Brooks (Rep)
    91. Susan W. Brooks (Rep)
    92. William P. Brooks (Rep)
      candidate for White County Sheriff
    93. Linda K. Brouillette (Rep)
    94. Chris Brown
    95. Elizabeth (Liz) Brown (Rep)
    96. Evelyn Brown (Dem)
    97. John E. Brown
    98. Kathleen Brown
    99. Shelly A. Brown (Dem)
    100. Tim Brown (Rep)
    101. Vernon A. Brown (Dem)
    102. Ryan D. Browning (Rep)
    103. Justin W. Brummett (Rep)
    104. John Brutchen (Dem)
    105. James Bryant
    106. Pam Buchanan (I)
    107. Larry D. Bucshon (Rep)
    108. George Buck (Rep)
    109. James R. (Jim) Buck (Rep)
    110. Allan M. Bullock (Rep)
    111. Vicki Burch (Rep)
    112. Duane Burgess (Rep)
    113. Rachel M. Burke
    114. Kim Burnett (Rep)
    115. Anthony (Tony) Burns (Rep)
    116. Jason Burns (Dem)
    117. Kimberly K. Burns (Dem)
      candidate for White County Auditor
    118. Jack T. Burns Jr.
    119. Bruce Burtner (I)
    120. Woody Burton (Rep)
    121. Ed Butch (Dem)
    122. Stephen Butler
    123. April Butler-Gibbs
    124. Julia (Julie) Byers (Rep)
    125. Shon Byrum (Dem)
  3. C
    1. Timothy A. Calahan (Dem)
    2. Douglas Callahan (Rep)
    3. MeChelle Callen (Dem)
    4. Derek Camp (Dem)
    5. Chris Campbell (Dem)
    6. Dale Campbell (Dem)
      candidate for Cass County Sheriff
    7. Bruce Canal (Dem)
    8. Martin Carbaugh (Rep)
    9. Charlie Carlino
    10. Nathaniel Carroll (Rep)
    11. Patricia (Trish) Carroll (Rep)
    12. André D. Carson (Dem)
    13. Dana L. Carter (Rep)
    14. Robin E. Carter (Rep)
    15. Jacob M. Case
    16. George Caster (Rep)
    17. Erol Ali Cetinok
    18. Jana S. Chain (Dem)
    19. John R. Chalfin (Rep)
    20. Julie Chambers
    21. Mary I. Chambers (Dem)
    22. Sam Charbonneau (Dem)
    23. Robert (Bob) Cherry (Rep)
    24. Christine Childers (Dem)
    25. Chris Chyung (Dem)
    26. Dakota Clark (Dem)
    27. Steven Clark (Rep)
    28. Steve Clary (Dem)
    29. Allyson Claybourn (Dem)
    30. Edward D. (Ed) Clere (Rep)
    31. Angela Cline
    32. Dawn R. Cline (Rep)
    33. Thomas E. Clowers
    34. Rita Coffman (Dem)
    35. Tina Coffman (Rep)
    36. Dayna Colbert (Dem)
    37. Gerald B. Coleman (Dem)
    38. Sheryl Coleman (Dem)
    39. Taletha Coles (Dem)
    40. Susan J. Collins
    41. Ricky Hayden Combs (I)
    42. Ben Compton (Rep)
    43. Edward K. Comstock II
    44. Kay Conklin (Dem)
    45. Don Conn III (Dem)
    46. Anthony J. (Tony) Cook (Rep)
    47. Jerry G. Cook (Rep)
    48. Melvin R. Coonrod (Rep)
    49. Charles (Red) Coons (Dem)
    50. Michael Cooper (I)
    51. Laura Cope
    52. Anne Marie Copeland (Dem)
    53. P.J. Corwin
    54. Joy E. Cosgray (Rep)
    55. Laura A. Cosgray (Rep)
      candidate for White County Clerk
    56. David Cox (Rep)
    57. Alan Craney
    58. Dave Cravens (Dem)
    59. Tommy D. Crawford (Dem)
    60. Jill T. Crehan (Dem)
    61. Diane Crim (Rep)
    62. Jenifer Crisp (I)
    63. Shelia Crock (Dem)
    64. Patricia (Pat) Cronk (Dem)
    65. Will Crook (I)
    66. Johnny W. Cross
    67. Zach Crouch (Rep)
    68. Jennifer Culp (Rep)
    69. James G. Culross
    70. Alexandra Curlin
    71. Terry R. Curry (Dem)
  4. D
    1. Tara J. Dahlenburg (Dem)
    2. Robert Birch Dalton
    3. Greg Dana
    4. Becky Davis (I)
    5. Gary Davis (I)
    6. John B. Davis (Rep)
    7. Julie A. Davis
    8. Lea Ann Davis (Rep)
    9. Mikada Davis (I)
    10. Scott Davis
    11. Nancy Sue Day (Rep)
    12. Tiffany Dearman
    13. Matthew Deckman
    14. Dan Degnan
    15. Stacey DeHart (Rep)
    16. Bambi L. Deig (Dem)
    17. Brandon Deig (Dem)
    18. Angela D. Delp (Rep)
    19. Mike Delph (Rep)
    20. Marie A. DeMore (Dem)
    21. Suzanne Derengowski
    22. Dale DeVon (Rep)
    23. Greg Dewald (Rep)
    24. Susan Clare Diagana (Dem)
    25. William (Bill) Dice
    26. Stacey L. Diener (Dem)
    27. Ernest R. Dillard (Rep)
    28. Troy E. Dillon (Rep)
    29. Teri L. Ditslear
    30. Murry A. Dixon II (Rep)
    31. Matthew Ryan Dodson (Rep)
    32. Steven T. Dollahan
    33. Jason Dombkowski (Rep)
    34. Jason Donati (Dem)
    35. Joe Donnelly (Dem)
      candidate for U.S. Senator
    36. Terry Doran (Dem)
    37. Howard A. Dorsey Jr.
    38. David Dotson
    39. Dawn A. Downer
    40. Michael Thomas Downham
    41. Anita Downing-Overton
    42. Lara Dreyer (Dem)
    43. Debbie Driskell (Rep)
    44. Michael J. Duckworth Sr. (Rep)
    45. Ray Dudley (Dem)
    46. Michael C. Duell
    47. Jeffrey L. Duhamell (Rep)
    48. Kerry L. Dull (Rep)
    49. Lisa Dullum (Dem)
    50. Nicole Duncan (Dem)
    51. Rosemary Dunkle (Dem)
    52. Donna Dunn (L)
    53. Brian K. Durham (Rep)
      candidate for Marion County Sheriff
    54. Jo Lynn (Jody) Durham (Rep)
    55. Brian A. Durm
  5. E
    1. Jon W. Eads (Rep)
    2. Danyele Easterhaus (Rep)
    3. Bryce Eaton
    4. Lisa Eberhardt Lofgreen (Rep)
      candidate for Hancock County Clerk
    5. Mark E. Eccles (Dem)
    6. Mary Eckard (Rep)
    7. Kevin Elam
    8. Nicholas Elder (Dem)
    9. Myla A. Eldridge (Dem)
      candidate for Marion County Clerk
    10. Sara Elitriby
    11. Jeff Ellington (Rep)
    12. Charles (Chuck) Ellis (Rep)
    13. Shellie Ellison (Dem)
    14. Michael Elorreaga
    15. Benjamin Elsbury
    16. Jeremy Eltz (Dem)
    17. Angel Emerson-Burkman
    18. Karen Engleman (Rep)
    19. Anna M. Ennis
    20. Phyllis Ernst (Rep)
    21. Brock Ervin (Dem)
    22. David E. Estes (Rep)
    23. Patricia Diane Evans
    24. Sally Evans (Rep)
    25. Jim Exline (Dem)
    26. R. Clark Exmeyer
  6. F
    1. Ryan Farrar (Dem)
    2. Mike Farrell (Rep)
    3. Jenna Fassnacht
    4. Dennis W. Feller
    5. Darrell (Eddie) Felling (Rep)
    6. Christian Fenn
    7. Fritz Fentz (I)
    8. Tom Ferkinhoff (L)
    9. Jorge Fernandez (Dem)
    10. Lonnie Ferrell
    11. Cordelle Feuston (Dem)
    12. Joseph Fey II (Dem)
    13. Kimberly Anne Fidler (Dem)
    14. Eric Fields
    15. James R. Fields (I)
    16. Keith Fields
    17. Paula L. Finch (Rep)
    18. Michael E. (Mike) Fincher (Dem)
    19. Ben W. Fisher (Rep)
    20. Donald L. Fisher
    21. Jason Fisher (Rep)
    22. Christina Fivecoate (Dem)
    23. Daniel Flanagan (Rep)
    24. Patrick Flanigan
    25. Rita A. Fleming (Dem)
    26. Robin Reno Fleming (Dem)
    27. Jason (Fletch) Fletcher (Dem)
    28. Stephen (Steve) Folz (Dem)
    29. Brian Ford
    30. J.D. Ford (Dem)
    31. Jon Ford (Rep)
    32. Kerry Joseph Forestal (Dem)
      candidate for Marion County Sheriff
    33. Joe E. Forgey
    34. Justin Forrest (Dem)
    35. Daniel R. Fountain (Rep)
    36. Lon Fox (Rep)
    37. Mike Francis (Rep)
    38. Vince Frazier (Rep)
    39. Clayton Freels (Rep)
    40. David G. Freeman (Rep)
    41. David N. Frizzell (Rep)
    42. Melody Fry (I)
    43. Randy Frye (Rep)
    44. Maurice Oakel Fuller (Dem)
    45. MIchelle Fullhart
    46. William G. Fultz (Rep)
    47. James Fulwider (Rep)
    48. John L. Futrell (Dem)
  7. G
    1. Ed Gaddie (Rep)
    2. Chris Gambill (Dem)
    3. Mark Grass (Rep)
    4. Chris Garten (Rep)
    5. Mike Gaskill (Rep)
    6. Matt Gaustad (Dem)
    7. Donna Geesaman
    8. Geoffrey Allen Gentil
    9. Robert L. (Bob) Gentry (Rep)
    10. Grant L. Gerling (Dem)
    11. Craig Gibson
    12. David Giffel (Rep)
    13. David D. Gill (Rep)
    14. Poonam Gill (Dem)
    15. John Gillan (I)
    16. Barbara Gilles (Dem)
    17. Troy B. Gilles (Dem)
    18. Paula Jo Gilliam (Dem)
    19. Alice Jo Gillis
    20. Douglas Gioe (Dem)
    21. Penny Githens (Dem)
    22. Benjamin Michael Gleason
    23. James R. Glenna (Rep)
    24. Fred Glynn (Rep)
    25. Karin M. Godeke (Rep)
    26. Craig Goedde (Rep)
    27. Bob Goldsmith (Dem)
    28. Terry Goodin (Dem)
    29. S. Denise Goodman
    30. Chuck Goodrich (Rep)
    31. Dan Granquist (Rep)
    32. Garland E. Graves (Dem)
    33. Kenon Gray (Rep)
    34. Koren Gray (I)
    35. Daniel J. (Dan) Greenhalgh (Dem)
    36. Michael Greer (Rep)
    37. Ivan D. Gregory Jr. (Dem)
    38. Rachna Greulach (Dem)
    39. John W. Grice (Dem)
    40. Ron Grooms (Rep)
    41. Jane A. Grove (Rep)
    42. Stacey Guard (Rep)
    43. Andy Guarino
    44. Cory A. Gundrum
    45. Guy E. Guthrie
    46. Joseph Gutshall (Rep)
    47. Douglas L. Gutwein (Rep)
  8. H
    1. Dan M. Haan (Rep)
    2. David P. Hachmeister (Rep)
    3. Jaci L. Hadsell
    4. Ronald K. Halbert Jr.
    5. Christie Hale (I)
    6. Donald Hale (Dem)
    7. Brian Hall (Dem)
    8. Mel Hall (Dem)
    9. Steve Hall (Rep)
    10. Carey Hamilton (Dem)
    11. Mary Hampo-Stanley
    12. Adam S. Hanthorne (Rep)
    13. Edie Hardcastle (Dem)
    14. Charles S. Harlow (Rep)
    15. Wayne (Gunny) Harmon (Rep)
    16. Sabrina M. Harms (Dem)
      candidate for Posey County Auditor
    17. Jim Harper (Dem)
    18. James (Jim) A. Harris (Rep)
    19. Linda Harris (Dem)
    20. Mark D. Harris (Rep)
    21. Andrew B. Harris Jr. (Rep)
    22. Michael-Paul Hart (Rep)
    23. Dean Hartley (L)
    24. Keith E. Hartman Jr. (Rep)
    25. Hunter L. Haskell
    26. Jeff Hatfield (Dem)
    27. Jennifer Hathaway (Dem)
    28. Phillip Havlik
    29. Jeremy Hawk (Dem)
    30. Evan S. Hawkins
    31. Brett Healy (I)
    32. Matthew L. Heath (Rep)
    33. Bob Heaton (Rep)
    34. Nancy Heavrin (Rep)
    35. Thomas (Tom) Hedde (Dem)
    36. Jessica Heffernan
    37. David Heidenrich (Dem)
    38. Tabitha Heilman
    39. Dave Heine (Rep)
    40. Dave Heinkel (Rep)
    41. Linda Heinzelman (Rep)
    42. Caarn Singh Heir (Rep)
      candidate for Marion County Auditor
    43. Mark A. Helms (I)
      candidate for White County Sheriff
    44. Aaron M. Henderson (Dem)
    45. Brandi Henderson (Rep)
    46. Rob Henderson (Rep)
    47. Kendall Hendricks (Rep)
    48. Eric (Rick) Henry (Dem)
    49. Shannon Henry (Rep)
    50. Paul D. Hensel (Rep)
    51. Teresa Hensley (Rep)
    52. Gretchen Herbert (Dem)
    53. Nicholas G. Hermann (Rep)
    54. Doug Herr (Dem)
    55. Chad A. Herzog
    56. Chad Herzog
    57. Rocky Hession (Dem)
    58. Christopher Hester (Rep)
    59. Tamara A. Hicks
    60. Robert Brent Hiday (Rep)
    61. Thomas High (Dem)
    62. Sandra Hile (Dem)
    63. Jeffrey A. Hill (Dem)
      candidate for Gibson County Sheriff
    64. Jim Hill (Rep)
    65. Eric W. Hamilton
    66. Mark C. Hinton (Dem)
    67. Russell (Rusty) Hoaks (Rep)
    68. David A. Hodson (Rep)
    69. Don Hodson (Rep)
    70. Ron Hoffman (Dem)
    71. Cindy Hohman (Dem)
    72. Dennis Holhbein (Rep)
    73. Kit Holland (Dem)
    74. Robert C. Holland (Rep)
    75. David Hollingsworth
    76. Trey Hollingsworth (Rep)
    77. David Holmes (Rep)
    78. Steve Holmes (Dem)
    79. Jerome (Jake) Hoog (Dem)
    80. Doris Horn (Dem)
    81. Alia M. Horwick
    82. Alia M. Horwick
    83. Jennifer J. Hostetter (Rep)
    84. Erin Houchin (Rep)
    85. Marcie Jo Houghton
    86. Marcie Jo Houghton
    87. William L. Howard II (Dem)
    88. Rick Howell (Rep)
    89. Joe Hubbard
    90. Andrea Huber (Rep)
    91. Dick Huber (Rep)
    92. Marc Huber (Rep)
    93. David Patrick Hudson (Dem)
    94. Amber Huff Willis
    95. Ashley Huffman (Dem)
    96. Leanna K. Hughes (Rep)
    97. Angi Hunt (Rep)
    98. John Hurley (Dem)
    99. Gregory A. Hurrle
    100. William Kelly Hurt (Dem)
    101. Todd Huston (Rep)
    102. Lisa E. Hutcheson
    103. Michael D. Hutchinson (Rep)
    104. Adam Hutchison (L)
  9. I
    1. Marcia Ireland Rosenfeld (Dem)
    2. Susan Isaacs (Rep)
    3. Ronald Itnyre
  10. J
    1. Carolyn B. Jackson (Dem)
    2. Judith C. (Judy) Jackson (Dem)
    3. Thomas Jackson (Dem)
    4. Steve Jacob (Rep)
    5. Laura A. Jaromin (Dem)
    6. Tim Jeffers (Dem)
    7. Beth Jenkins Roberts
    8. Shelly R. Jett
    9. Adam Johnson (Rep)
    10. Andrea (Granderson) Johnson (Dem)
    11. Angela Johnson
    12. Beth Johnson (Dem)
    13. Charles Johnson (L)
    14. Lynn Johnson (Dem)
    15. Matt Johnson (I)
    16. Randy Johnson (Dem)
    17. Rita Johnson (Dem)
    18. Bill Jones (Rep)
    19. Charles (Rick) Jones
    20. Charles J. Jones (Dem)
    21. Jeffery D. Jones
    22. Jessica J. Jones
    23. Randy Jones (I)
    24. William (Bill) Jones (Rep)
    25. Jack Jordan (Rep)
    26. Robert Q. Jozwiak (L)
    27. James D. (Don) Julian
    28. Tia Justice (Dem)
  11. K
    1. Charles B. Kallas (Rep)
    2. Frank Kanowsky (Rep)
    3. Eric A. Katterhenry
    4. Lauire J. (Lee) Kay (Rep)
    5. Thomas Keister (L)
    6. Travis Kelley
    7. Kevin J. Kelly (Dem)
    8. Ryan A. Kelly
    9. Vergil Terry Kemp (Rep)
    10. Tom Kenley (Rep)
    11. Steven L. Kennedy (Dem)
    12. Mike Kerschner
    13. Mary B. Key (Rep)
    14. Christopher A. Kiefer
    15. Kay Kilgore (Rep)
      candidate for Posey County Clerk
    16. Scott Kimmel (Rep)
    17. Johnny Kincaid (Rep)
    18. Mike King (Dem)
      candidate for Delaware County Clerk
    19. Michelle Kinkead (Rep)
    20. Daniel Kinnamon (Rep)
    21. Gloria L. Kinnard
    22. Cindy Kirchhofer (Rep)
    23. Hugh Kirkham (Rep)
    24. Bill Kitchens (Dem)
    25. Donald B. Kite Sr.
    26. Larry K. Kleeman (Dem)
    27. Brian Klein
    28. Donald Kleinschmidt
    29. Tera Klutz (Rep)
    30. Jim Knapp (Rep)
    31. Pamela S. Knowles
    32. Tom Knueven (L)
    33. Jim Kolb (Dem)
    34. Brian Koontz
    35. Alladean Kramer (Rep)
    36. Elizabeth A. Krieg
    37. Joanna Elizabeth Krumel
    38. Benjamin R. Kuhn
  12. L
    1. Zachary Lafavers (Dem)
    2. Jeannine Lee Lake (Dem)
    3. Brad Lambright
    4. Tim Lanane (Dem)
    5. Chris Landis
    6. James E. Lanham (Rep)
    7. Joseph (Joe) Lannan (Dem)
    8. Gary J. Larch (Dem)
    9. Jane Lasater (Rep)
    10. John N. Lashley (Rep)
    11. Traci L. Latoz (Dem)
    12. Ryan Lauer (Rep)
    13. Sharon K. Laughlin (Dem)
    14. Amy Lauth (Dem)
    15. Pat LaVelle
    16. Connie Lawson (Rep)
    17. Jason R. Lawson
    18. Nicki Lawson (Rep)
    19. Kyle Lechien (Rep)
    20. Rich Lee (Rep)
    21. Kyle Leffel (Rep)
      candidate for Marion County Clerk
    22. Jessica L. Legan (Rep)
    23. Ethan Legg (L)
    24. Donald J. Lehe (Rep)
    25. Kevin Leineweber (Dem)
    26. Beth Leisure (Rep)
    27. Martha Lemert (Dem)
    28. Emory T. Lencke (Rep)
    29. Daniel J. (Dan) Leonard (Rep)
    30. Stanley M. Levco (Dem)
    31. Frances Lewis (L)
    32. Jim Lewis (Rep)
    33. Larry O. Lewis (Rep)
    34. Michael S. Lewis
    35. Levi Lewman-Lockhart (Rep)
    36. David Leyda
    37. Mark Leyva (Rep)
    38. Shaun Lieberman
    39. Shaun Lieberman
    40. Shane M. Lindauer (Rep)
    41. Trenton J. Lindenman
    42. Trenton Lindenman
    43. Trenton Lindenman
    44. Diane E. Lindley (Dem)
    45. Don Lipps
    46. Ed Liptrap (Dem)
    47. Charles D. Little (Rep)
    48. Michelle Livinghouse (Dem)
    49. Vance Lloyd Sr. (I)
      candidate for Gibson County Sheriff
    50. Tana Lobb
    51. Jeffrey S. Locke (Dem)
    52. Brian Longbons (Rep)
    53. Michele Lorbieski
    54. Jerry Love (Rep)
    55. Lynn T. Love (Rep)
    56. Dawn Lowden (Rep)
    57. Kim Lozier (Dem)
      candidate for Hancock County Clerk
    58. Mark Lozier
    59. Jim Lucas (Rep)
    60. William H. Lucas (Rep)
    61. Kathryn Ludwig
    62. Kristin M. Lumpkin
    63. Danny Lundy (L)
    64. Thomas C. (Tom) Lunsford
    65. Bob Lutz (Rep)
    66. Patty Lybrook (Rep)
    67. Randy Lyness (Rep)
  13. M
    1. Rick Dean Madden
    2. Kelley S. Magee (Rep)
    3. Kevin A. Mahan (Rep)
    4. Stacy Mahan (Rep)
    5. William C. Majeske (Rep)
    6. Chad Malicoat (Rep)
    7. Jeffrey A. Malkemus (Dem)
    8. Scott Allen Malott
    9. Ethan Manning (Rep)
    10. E. Thomasina Marsili (Dem)
    11. David C. Martin
    12. Jason E. Martin (Rep)
    13. Kathryn Martin (Dem)
    14. Dominic Martyne (Dem)
      candidate for Jay County Recorder
    15. Christopher W. Matchett (Dem)
    16. Larry A. Matthews (Rep)
    17. Don Mattingly (Rep)
    18. Chris D. May (Rep)
    19. Randy J. May (Rep)
    20. Peggy Mayfield (Rep)
    21. Trina Mayhew (Dem)
    22. Cynthia McCabe (Dem)
    23. Glenn McCain
    24. Chris McCammon (Dem)
    25. Roger A. McClain (Rep)
    26. Rebecca McComas (Dem)
    27. Bob McCoy (Rep)
    28. John K. McDavid
    29. Scott McDonough (Rep)
    30. Tyson Joelle McFall (Dem)
    31. Darrell Lee McGaha (Rep)
    32. Bruce McIntosh (Rep)
    33. William (Billy Mac) McIntosh Sr. (Dem)
    34. Dorothy (Dottie) McIntyre (Rep)
    35. Melba Jane McKnight (Dem)
    36. Trena McLaughlin (Rep)
      candidate for Johnson County Clerk
    37. Rob McMinn (Dem)
    38. Samantha C. McMinn (Dem)
    39. Laura McNamara (Rep)
    40. Wendy (Mac) McNamara (Rep)
    41. Danny Meador
    42. Camille Mealy
    43. Lesia Meer (Dem)
    44. Sarah Beth Meighen (Rep)
      candidate for Posey County Auditor
    45. Nathan Mendenhall (Rep)
    46. Anthony R. (Tony) Mendez
    47. James W. Merritt Jr. (Rep)
    48. Kevin L. Merryman
    49. Hiram Wayne Messersmith (Dem)
    50. Michael Metzger
    51. Jason Meyer (Rep)
    52. Kimberly Ann Milford (Dem)
    53. Douglas L. Miller (Rep)
    54. Glen S. Miller (Dem)
    55. Kyle R. Miller (Dem)
    56. Lora L. Miller (Rep)
    57. Mike Miller (Dem)
    58. Stefani Miller (Rep)
    59. Steve Miller (Rep)
    60. Walter H. (Wally) Miller
    61. John M. Miller Jr. (Dem)
    62. Clinton W. Minglin
    63. W. Scott Minick
    64. J. Kent Minnette
    65. John A. Mitchell (Dem)
    66. Kelly Mitchell (Rep)
    67. Sherry Mohr (Dem)
      candidate for Shelby County Clerk
    68. Matt Molter
    69. Carl T. Montgomery (Rep)
    70. James W. Montgomery (Rep)
    71. John Montrastelle (Rep)
    72. Andrea Moore (Rep)
    73. Dee M. Moore (Dem)
    74. Marcia R. Moore (Rep)
    75. Melissa Moore
    76. Cassandra C. Moore-Walker (Dem)
    77. Keith Morey
    78. Katrina (Trina) Morgan-Richardson (Rep)
    79. Jeremiah Morrell (L)
    80. Bob Morris (Rep)
    81. Charles P. Morris (Rep)
    82. Eric Morris
    83. Julie M. Morris (Dem)
    84. Michael Morris
    85. Alan Morrison (Rep)
    86. Martha A. Morrison (Rep)
    87. Jim Morrow (Rep)
      candidate for Gibson County Clerk
    88. Michael J. Morrow
    89. Art L. Moystner Jr. (Rep)
    90. Frank Mrvan Jr. (Dem)
    91. Russell Mueller (L)
    92. Cecil Mullins (Dem)
    93. Dane A. Mumbower (Dem)
    94. Shawn M. Murphy
    95. Shawn Murphy
    96. Anna Murray (Dem)
    97. Michael S. Murray
    98. Donna Musenbrock (Rep)
    99. Steven Myer
    100. Clyde D. Myers (L)
    101. Ron Myers (Rep)
  14. N
    1. Candace S. Nance
    2. Michael D. Nance
    3. Jerry Napier (Rep)
    4. Curtis Nash (Dem)
    5. Cindy Neal
    6. Gary Needham (Rep)
    7. Sharon Negele (Rep)
    8. Amie Neiling (Dem)
    9. Becky F. Nelson
    10. Golden D. (Dale) Nern (Dem)
    11. Steven Nester (Dem)
    12. Mark A. Newhart (Dem)
    13. Carl Nicholson (Rep)
    14. Rick Niemeyer (Rep)
    15. Charles (Rick) Nightingale
    16. Greg Noland (L)
    17. Adam Norman
    18. Ellis Stephen Noto
    19. Dale Nowlin (Dem)
    20. Allen Nugent (Rep)
  15. O
    1. Mary Ann O'Neal (Rep)
    2. Karen L. H. Obrien (Dem)
    3. Donald Ray Oeth (Rep)
    4. Rebecca L. Ogle
    5. Rick Ohman (Dem)
    6. Judith R. Olds
    7. Julie Olthoff (Rep)
    8. Beverly J. Osborne
    9. Steven E. Oschman (Rep)
    10. Rance A. Ossenberg
    11. Joel P. (Joey) Ott
    12. Brian Overmars
    13. Midge Overtoom
    14. Matt Owen (Rep)
    15. Mike Oxenrider (Dem)
  16. P
    1. Elizabeth (Liz) Padgett Keith
    2. Amy Parker (Dem)
    3. Anne J. (Nancy) Parker
    4. John R. Parker (Rep)
    5. Nick Parrot (Dem)
    6. Kevin Patterson (Dem)
    7. Patrick W. Patterson
    8. Randy Paul
    9. Jan Payne (Rep)
    10. Harry Pearson (Dem)
    11. Rachelle L. Pearson
    12. Rachelle Pearson
    13. Greg Pence (Rep)
    14. John Perkins (Dem)
    15. Teresa Petro (Rep)
    16. Tonya Pfaff (Dem)
    17. Peggy R. Pfister (Rep)
    18. Phillip C. Pflum
    19. Terry Phillippe (Rep)
    20. Cheyenne Phillips (Dem)
    21. John Phillips (Rep)
    22. Ed Pierce (Rep)
    23. Marshall Ryan Piercefield (Rep)
    24. Ron Ping (Dem)
    25. Mark Pinkard (Dem)
    26. Lucius I. Pitcock
    27. Ronald Pittman (Dem)
    28. Forrest Plank
    29. Alan Plunkett (Rep)
    30. Beth Poe
    31. David S. Pollard (Rep)
    32. Howard Pollchik (Dem)
    33. Steven G. Poore (Dem)
    34. Robert Pope III (Dem)
    35. Gary Prater (Dem)
    36. Paul D. Prather (Rep)
    37. John (J.D.) Prescott (Rep)
    38. Jim Pressel (Rep)
    39. Timothy S. Prickett
    40. Michael A. Priest
    41. Rebecca M. Princell
    42. Ed Prior (Rep)
    43. Janet Pritchett
    44. Charlene Pugh (Rep)
  17. Q
    1. Dennis Quakenbush (Rep)
    2. Ronald B. (Ron) Quakenbush (Rep)
  18. R
    1. Jeff Raatz (Rep)
    2. John M. Rains (Dem)
    3. Donald G. Rainwater (L)
    4. Regina Randolph
    5. Jenni Ransom (Dem)
    6. Greg Rathnow (Dem)
    7. Grady L. Ray (Rep)
    8. Greg Ray (Dem)
    9. Mary E. Ray (Dem)
    10. Margaret (Magie) Read (Dem)
    11. John E. Ready (Dem)
    12. Rhonda Reagan
    13. Steven L. Reames
    14. Jennifer Reardon McSoley
    15. Jonna S. Reece (Rep)
    16. Brian Reed (Rep)
    17. Kelly J. Reed
    18. Heather Reese (Rep)
    19. Leonard Reese (Rep)
    20. Michael E. Reeves (Rep)
    21. Debbie Reid (Rep)
    22. Richard A. Reid (Rep)
    23. Randy Reigel (I)
    24. Cynthia (Cindy) Reinert (Dem)
    25. Christopher J. Rex (Dem)
    26. Becky Rhea (Dem)
    27. Brandi N. Rhinehart
    28. Brandi Rhinehart
    29. Nick Rhodes (Rep)
    30. Anita J. Rich (Dem)
    31. Joshua D. Richardson
    32. Kathy Kreag Richardson (Rep)
      candidate for Hamilton County Clerk
    33. DeWayne Richmond (Rep)
    34. Greg Richmond (Rep)
    35. Jesse Riddle (L)
    36. John H. Rihm
    37. Dave Ring (I)
    38. Stephen C. Rink (Rep)
    39. Larry D. Rittenhouse (Dem)
    40. Aimee Rivera Cole (Dem)
    41. Anthony L. Robbins
    42. Mark A . Robbins (Dem)
    43. Jeff Roberts (Rep)
    44. Todd C. Roberts
    45. Tracy M. Roberts (Dem)
    46. Terri Lynn Roberts-Leonard
    47. Ellen Marie Robinson (Dem)
    48. Dorene Rodríguez Hoops
    49. Andrew S. Roesener (Rep)
    50. Gayle E. Rogers (Rep)
      candidate for White County Auditor
    51. Linda Rogers (Rep)
    52. Heather Rolinski (Dem)
    53. Brian Ross (Dem)
    54. Melinda K. Rossetter (Rep)
    55. Julie Roush (Rep)
    56. James R. Rowings (Dem)
    57. Diana Rumbaugh
    58. Bradley Michael Rund (Rep)
      candidate for Shelby County Coroner
    59. David B. Russ (Dem)
    60. Jack L. Russell
    61. Carl Rust (Dem)
    62. Mark W. Rutherford (L)
    63. N. Kathy Ryker (Dem)
  19. S
    1. Gary W. Saalweachter (Dem)
    2. Glen A. Saalweachter (Dem)
    3. Sayward Salazar
    4. Lyndall E. Salts (Dem)
    5. Karen Salzer (Dem)
    6. Michael Sanders (Rep)
    7. Tom Santelli (Rep)
    8. Sunny Saylor Gordon (Rep)
    9. Delano Scaife (Dem)
    10. Janet Scearce (Dem)
    11. Carol Hicks Schaefer (Rep)
    12. Donna Schaibley (Rep)
    13. Doug A. Scheffel (Rep)
    14. Lori Schein (Rep)
    15. Marilyn A. Schenkel (Rep)
    16. John Schick (L)
    17. Greg Schmitt
    18. Nicholas G. Schmutte (Dem)
    19. Perry Schnarr (Dem)
    20. Steve Schoettmer (Dem)
    21. Frank J. Schonfeld
    22. Edward (Ed) C. Schroder (Rep)
      candidate for Cass County Sheriff
    23. Brian Neal Schuyler
    24. Richard Schwalm (Rep)
    25. Glen Schwartz (Rep)
    26. Steve Schwartz (Rep)
    27. Kirk L. Schwarzkopf
    28. Larry R. Scott (Rep)
    29. Christina Seifert (Rep)
    30. Sheryl Seifert (Dem)
      candidate for Posey County Clerk
    31. David M. Seiter (Rep)
    32. Kelli Seybold (Rep)
    33. Nathan Shafer (Rep)
    34. Sue Shawhan (Dem)
    35. Craig M. Sheets
    36. Jim Shelby (Rep)
    37. Sherry Lynne Shelton
    38. April Shepherd (Rep)
    39. Sheryl Shipley (Dem)
    40. Matt Shuee (Rep)
    41. Timothy A. Shumaker (Rep)
    42. Sally Siegrist (Rep)
    43. Nicholas (Nick) A. Siler (Dem)
    44. Teresa Silke (Rep)
    45. Thomas Simpson
    46. Donna Sipes (Dem)
      candidate for Shelby County Coroner
    47. Joy Sisson Kiskaden (I)
    48. Justin T. Skinner (Rep)
    49. Tony Skinner (Rep)
    50. Taria L. Slack
    51. Aaron Slagel (Rep)
    52. Hal Slager (Rep)
    53. Jeff A. Slifer
    54. Ben Smaltz (Rep)
    55. Connie Renea Smith (Dem)
    56. Kevin L. Smith (I)
    57. Mark Smith (Rep)
    58. Susan Marie Smith (Rep)
    59. Zachary T. (Zach) Smith
    60. Christopher M. Snow
    61. Jayne K. Snowberger (Dem)
      candidate for White County Clerk
    62. Gary L. Snyder (Dem)
    63. Matthew J. Snyder (Rep)
    64. Stephen Snyder (Dem)
    65. Timothy Matthew Snyder
    66. Ed Soliday (Rep)
    67. Shane Sommers (Rep)
    68. Jeffrey C. Sones (Rep)
    69. Joseph (Joe) Sorrell
    70. Jospeh (Joe) Sorrell
    71. Kim D. Sowers
    72. Layla N. Spanenberg
    73. Rick Spangler (Rep)
      candidate for Delaware County Clerk
    74. Mike Speedy (Rep)
    75. Barbara A. Spike
    76. John Spoonmore (Dem)
    77. Nicholas Sproull
    78. Thomas C. (Tom) St. John (Dem)
    79. Betty St. Myers (Rep)
      candidate for Jay County Recorder
    80. Kristopher (Kris) Stallins (Dem)
    81. Jared Stancombe (Dem)
    82. Charles W. Staples Sr. (Dem)
    83. Joel Starnes (Rep)
    84. Peggy A. Stefandel (Rep)
    85. Ed Stephens (I)
    86. Michael M. Stephenson (Dem)
    87. Robert J. Sterrett (Rep)
    88. Gregory E. Steuerwald (Rep)
    89. Deborah (Debbie) Stevens (Rep)
    90. Frank Stewart (L)
    91. Steven Stiegelmeyer Jr.
    92. Michael (Joey) Stillwell
    93. Tammy L. Sneed Stimpel (Dem)
    94. Sarah Stivers (Dem)
    95. Kathy Stolz (Dem)
      candidate for Johnson County Clerk
    96. Ilana Stonebraker (Dem)
    97. Clinton W. (Clint) Stoutenour (Rep)
    98. Al Stovall
    99. Benjamin D. Strahm (Rep)
    100. Erica Strahm (Rep)
    101. Jason Straw (Dem)
    102. Mark Strong (Rep)
    103. Cole Stultz (Rep)
    104. Jason Stumm (Rep)
    105. Tammy Stunda
    106. Kathleen D. Sturgeon
    107. Dr. Dexter Suggs
    108. Phil Suiters (I)
    109. Mary Ann Sullivan
    110. Scott Sullivan
    111. Taylor Sumerford Jr. (Rep)
    112. Cathy Sutton (Dem)
      candidate for Hamilton County Clerk
    113. Kyle Swain (Dem)
    114. Amy Swain (Dem)
    115. Steve E. Swartz (Rep)
    116. Kate Sweeney Bell (Dem)
    117. Michael R. Sweeten (Dem)
    118. Frank Szczepanski (Dem)
  20. T
    1. Venkata NK Tadikonda
    2. Karen Tallian (Dem)
    3. Steve Talley (Dem)
    4. William Tanoos (Dem)
    5. Alice Nancy Taulman
    6. David Taylor (Rep)
    7. Ginger A.Taylor (Rep)
    8. Gregory M. Taylor (Rep)
    9. Jill R. Taylor (Rep)
      candidate for Shelby County Clerk
    10. Joe Taylor (Dem)
    11. Terri D. Taylor (Dem)
    12. Cheryl Teague-McClendon (Dem)
    13. Jennifer Teising (Dem)
    14. Gregory E. Terry
    15. Stacy Tevault (Dem)
    16. Aaron Tevebaugh (Rep)
    17. Jacob Thalls
    18. Jacob Thalls
    19. Ross Thomas (Dem)
    20. Jason A. Thompson (Rep)
    21. Jeffrey A. Thompson (Rep)
    22. Tonya Thompson (Dem)
    23. Kathleen (Kate) Thornburg (Dem)
    24. Randy Thornburg (Rep)
    25. Dee Thornton (Dem)
    26. Patrick A. Thurston
    27. Patrick A. Thurston
    28. Patrick A. Thurston
    29. Nancy Tibbett (Dem)
    30. Felicia Tiritilli-Davis (Dem)
    31. Mike Titzer (Dem)
    32. Fred Tobey (Rep)
    33. Kim Tocco (Dem)
    34. Chad M. Tolen
    35. Chad M. Tolen
    36. Chad Tolen
    37. Paul L. Tolen (I)
    38. Lea Tolley (Dem)
    39. Jim Tomes (Rep)
    40. Jerry Torr (Rep)
    41. Elizabeth Tran (Dem)
    42. Amanda Trimble
    43. Paul D. Trimmell (Dem)
    44. Courtney Tritch (Dem)
    45. Lance Turner (Rep)
    46. William D. (Bill) Turner Jr.
    47. David P. Tyner (Dem)
    48. Tina Tyson-Boerner
  21. U
    1. Alicia Ussery (Dem)
  22. V
    1. Erin Vahrenkamp (Dem)
    2. W. Trent Van Haaften (Dem)
    3. Stephen Van Winkle
    4. Craig VanHook (Dem)
    5. Pam VanHook (Rep)
    6. Michael Vanhorn
    7. Heath R. VanNatter (Rep)
    8. Peter J. Visclosky (Dem)
    9. Harlan Vondersaar (Dem)
    10. Julie L. Voorhies (Dem)
      candidate for Marion County Auditor
  23. W
    1. Auburn Wade (Dem)
    2. Ryan Waggoner
    3. Charles Wagner (Rep)
    4. Dave Wagner (I)
    5. Gregg R. Wagner (Dem)
    6. Benjamin Wakefield
    7. Greg Walker (Rep)
    8. Lee Walker (Rep)
    9. Marilyn (Kaye) Walker (Dem)
    10. Terry Wallen
    11. Jackie Walorski (Rep)
    12. Joe Walsh (Rep)
    13. Cindy Warren (Dem)
    14. Mark Warren (Dem)
    15. C. Yvonne Washington (Dem)
    16. Eric L. Wathen (Rep)
    17. Dennis Watson (Dem)
    18. Liz Watson (Dem)
    19. Jean M. Webb
    20. Ryan S. Webb (Dem)
    21. Terry A. Webster Sr.
    22. Holly Weinzapfel (Dem)
    23. Kathy D. Weinzapfel
    24. Shane Weist (Rep)
    25. Jason T. Welch
    26. Thomas L. Welch
    27. Cobie Joe Wells
    28. John Wells (Dem)
    29. Adam Werner (L)
    30. Timothy Wesco (Rep)
    31. Bradley West
    32. Corinne Westerfield (Dem)
    33. Donald R. Westerhausen, Jr. (Dem)
    34. Gregory R. Westerhouse (Rep)
    35. Ricki L. Westerhouse
    36. Roger C. Westerhouse (Dem)
    37. Brandy N. Wethington (Dem)
    38. Debbie S. Wethington (Dem)
      candidate for Gibson County Clerk
    39. Christopher Weyer (Dem)
    40. Frank Whelan
    41. Robert L. Whistler Sr. (Rep)
    42. Thomas L. Whitaker (Rep)
    43. Jesse P. White
    44. Eugene Whitehead (Rep)
    45. Ron Whitledge (Rep)
    46. Joselyn Whitticker (Dem)
    47. Jeremy Why (I)
    48. James Wide (I)
    49. Mike Wilber (Dem)
    50. Greg Wilcox (I)
    51. Jane Wilhelmus
    52. Brian Williams (Dem)
    53. Dave Williams (Rep)
    54. David R. Williams (I)
    55. Tawnya J. Williams (Rep)
    56. Colleen Williamson Springate (Dem)
    57. Dennis Wills (Rep)
    58. Jack V. Wilson (Dem)
    59. Jaye Kaye Wilson (Rep)
    60. Robert Wilson Jr. (L)
    61. Roland K. Winger (Rep)
    62. Richard Woellner (I)
    63. Victoria (Vicky) Woeste (Dem)
    64. David A. Wolkins (Rep)
    65. Thomas A. Wood (Rep)
    66. Nancy Ann Woolsey (Dem)
    67. Alan D. Wright
    68. Ashley Wright (Dem)
    69. Melanie M. Wright (Dem)
    70. Michelle Wright
    71. Mike Wright (I)
    72. Randy H. Wurtsbaugh (Dem)
    73. Ben Wyatt (Dem)
  24. Y
    1. Chadd Judson Yager
    2. Jesse R. Yandl (Rep)
    3. Tonja L. Yarling
    4. Donna E. Yates (Dem)
    5. Amy Yeary Pascoe (I)
    6. Richard E. Yencer (Dem)
    7. Darrell Yoder (Rep)
    8. John T. Young (Rep)
    9. Margaret M. (Peggy) Young (Rep)
  25. Z
    1. Christina L. Zacny (Dem)
    2. Bianca Zaklikowski (Dem)
    3. Andy Zay (Rep)
    4. Ryan Zeck
    5. Mitch Lynn Zehring
    6. Dennis J. Zent (Rep)
    7. Cindy Meyer Ziemke (Rep)
    8. David Zoller (Rep)
    9. Mike Zonder (Dem)
    10. Kathy Zoucha (Dem)