Indiana Primary 2018 Voter Guide

All Races

  1. Statewide initiatives
    1. State Supreme Court Justice Retention Question
    2. Court of Appeals Judge Retention Question
    3. Ratification of State Constitutional Amendment
  2. U.S. Senate
    1. U.S. Senator
  3. U.S. Representative
    1. U.S. Representative, District 1
    2. U.S. Representative, District 2
    3. U.S. Representative, District 3
    4. U.S. Representative, District 4
    5. U.S. Representative, District 5
    6. U.S. Representative, District 6
    7. U.S. Representative, District 7
    8. U.S. Representative, District 8
    9. U.S. Representative, District 9
  4. Secretary of State
    1. Indiana Secretary of State
  5. Auditor of State
    1. Indiana Auditor of State
  6. Treasurer of State
    1. Indiana Treasurer of State
  7. Indiana State Senate
    1. State Senator, District 1
    2. State Senator, District 4
    3. State Senator, District 6
    4. State Senator, District 11
    5. State Senator, District 15
    6. State Senator, District 17
    7. State Senator, District 21
    8. State Senator, District 22
    9. State Senator, District 25
    10. State Senator, District 26
    11. State Senator, District 27
    12. State Senator, District 29
    13. State Senator, District 31
    14. State Senator, District 38
    15. State Senator, District 41
    16. State Senator, District 45
    17. State Senator, District 46
    18. State Senator, District 47
    19. State Senator, District 49
  8. Indiana State Representative
    1. State Representative, District 1
    2. State Representative, District 4
    3. State Representative, District 5
    4. State Representative, District 7
    5. State Representative, District 9
    6. State Representative, District 11
    7. State Representative, District 13
    8. State Representative, District 15
    9. State Representative, District 16
    10. State Representative, District 17
    11. State Representative, District 18
    12. State Representative, District 19
    13. State Representative, District 20
    14. State Representative, District 21
    15. State Representative, District 23
    16. State Representative, District 24
    17. State Representative, District 25
    18. State Representative, District 26
    19. State Representative, District 28
    20. State Representative, District 29
    21. State Representative, District 31
    22. State Representative, District 32
    23. State Representative, District 33
    24. State Representative, District 35
    25. State Representative, District 36
    26. State Representative, District 37
    27. State Representative, District 38
    28. State Representative, District 39
    29. State Representative, District 40
    30. State Representative, District 41
    31. State Representative, District 42
    32. State Representative, District 43
    33. State Representative, District 44
    34. State Representative, District 45
    35. State Representative, District 46
    36. State Representative, District 47
    37. State Representative, District 48
    38. State Representative, District 50
    39. State Representative, District 51
    40. State Representative, District 52
    41. State Representative, District 53
    42. State Representative, District 55
    43. State Representative, District 56
    44. State Representative, District 58
    45. State Representative, District 59
    46. State Representative, District 60
    47. State Representative, District 62
    48. State Representative, District 63
    49. State Representative, District 65
    50. State Representative, District 66
    51. State Representative, District 67
    52. State Representative, District 68
    53. State Representative, District 69
    54. State Representative, District 70
    55. State Representative, District 71
    56. State Representative, District 72
    57. State Representative, District 74
    58. State Representative, District 75
    59. State Representative, District 76
    60. State Representative, District 81
    61. State Representative, District 82
    62. State Representative, District 84
    63. State Representative, District 85
    64. State Representative, District 87
    65. State Representative, District 88
    66. State Representative, District 89
    67. State Representative, District 90
    68. State Representative, District 91
    69. State Representative, District 93
  9. Boone County
    1. Boone County Circuit Court Judge
    2. Boone County Commissioner, District 1
    3. Boone County Council, District 1
    4. Boone County Council, District 4
    5. Washington Township Board, Boone County
    6. Advance Town Council, At Large
    7. Thorntown Clerk-Treasurer
    8. Thorntown Town Council, At Large
    9. Lebanon School Board, Center Township
    10. Sheridan School Board, Adams Township
    11. Zionville School Board, Eagle Township
  10. Hamilton County
    1. Hamilton County Clerk
    2. Hamilton County Commissioner, District 1
    3. Hamilton County Coroner
    4. Hamilton County Council, District 1
    5. Hamilton County Council, District 3
    6. Hamilton County Council, District 4
    7. Hamilton County Sheriff
    8. Atlanta Town Council, At Large, Hamilton County
    9. Clay Township Board, Hamilton County
    10. Clay Township Trustee, Hamilton County
    11. Delaware Township Board, Hamilton County
    12. Delaware Township Trustee, Hamilton County
    13. Fall Creek Township Board, Hamilton County
    14. Jackson Township Board, Hamilton County
    15. Noblesville Township Board, Hamilton County
    16. Noblesville Township Trustee, Hamilton County
    17. Washington Township Board, Hamilton County
    18. Wayne Township Board, Hamilton County
    19. Wayne Township Trustee, Hamilton County
    20. Carmel Clay School Board, District 1
    21. Carmel Clay School Board, District 2
    22. Carmel Clay School Board, District 3
    23. Hamilton Heights School Board, Jackson Township
    24. Hamilton Southeastern School Board, District 1
    25. Hamilton Southeastern School Board, District 2
    26. Hamilton Southeastern School Board, District 3
    27. Hamilton Southeastern School Board, District 4
    28. Noblesville School Board, At Large
    29. Westfield Washington School Board, At Large
    30. Westfield Washington School Board, District 2
    31. Westfield Washington School Board, District 4
    32. Atlanta Public Question
    33. Noblesville Referendum
  11. Hancock County
    1. Hancock County Clerk
    2. Hancock County Commissioner, District 2
    3. Hancock County Council, District 3
    4. Hancock County Recorder
    5. Fortville Town Council, At Large, Hancock County
    6. Fortville Town Council, District 2, Hancock County
    7. Brown Township Board, Hancock County
    8. Jackson Township Trustee, Hancock County
    9. Eastern Hancock School Board, At Large
    10. Greenfield-Central School Board, District 3
  12. Hendricks County
    1. Hendricks County Assessor
    2. Hendricks County Commissioner, District 1
    3. Hendricks County Council, District 1
    4. Hendricks County Council, District 2
    5. Hendricks County Council, District 4
    6. Avon Town Council, Ward 2
    7. Avon Town Council, Ward 3
    8. Brown Township Board, Hendricks County
    9. Clayton Town Council, At Large
    10. Pittsboro Town Council, At Large
    11. Clay Township Board, Hendricks County
    12. Clay Township Trustee, Hendricks County
    13. Guilford Township Board, Hendricks County
    14. Guilford Township Trustee, Hendricks County
    15. Liberty Township Trustee, Hendricks County
    16. Lincoln Township Board, Hendricks County
    17. Lincoln Township Trustee, Hendricks County
    18. Middle Township Board, Hendricks County
    19. Union Township Board, Hendricks County
    20. Washington Township Board, Hendricks County
    21. Washington Township Trustee, Hendricks County
    22. Avon School Board, Washington Township
    23. Brownsburg School Board, At Large
    24. Brownsburg School Board, Lincoln Township
    25. Mill Creek School Board, At Large
  13. Johnson County
    1. Johnson County Circuit Court Judge
    2. Johnson County Clerk
    3. Johnson County Council, District 2
    4. Johnson County Recorder
    5. Johnson County Sheriff
    6. Edinburgh Town Council, At Large, Johnson County
    7. Clark Township Board, Johnson County
    8. Franklin Township Board, Johnson County
    9. Pleasant Township Board, Johnson County
    10. Union Township Board, Johnson County
    11. Union Township Trustee, Johnson County
    12. White River Township Board, Johnson County
    13. Center Grove School Board, At Large
    14. Clark Pleasant School Board, Clark Township
    15. Clark Pleasant School Board, Pleasant Township
    16. Edinburgh School Board, At Large
    17. Franklin Community School Board, Needham Township
    18. Franklin Community School Board, Union Township
    19. Greenwood School Board, At Large
    20. Clark Pleasant School Corporation Operating Question
    21. Whiteland Fire Protection District Reorganization Question
  14. Marion County
    1. Marion County Auditor
    2. Marion County Clerk
    3. Marion County Prosecutor
    4. Marion County Recorder
    5. Marion County Sheriff
    6. Marion County Small Claims Court Judge, Lawrence Township
    7. Marion County Small Claims Court Judge, Warren Township
    8. Marion County Small Claims Court Judge, Washington Township
    9. Marion County Small Claims Court Judge, Wayne Township
    10. Clermont Town Council, At Large
    11. Decatur Township Constable, Marion
    12. Decatur Township Trustee, Marion
    13. Franklin Township Constable, Marion
    14. Lawrence Township Trustee, Marion
    15. Perry Township Constable, Marion County
    16. Perry Township Trustee, Marion County
    17. Warren Township Constable, Marion County
    18. Warren Township Trustee, Marion County
    19. Wayne Township Constable, Marion County
    20. Wayne Township Trustee, Marion County
    21. Franklin Township Schools, At Large
    22. Franklin Township Schools, Northeast Quadrant
    23. Indianapolis Public Schools, At Large
    24. Indianapolis Public Schools, District 3
    25. Indianapolis Public Schools, District 5
    26. Pike Township Schools, At Large
    27. Warren Township Schools, At Large
    28. Washington Township Schools, At Large
    29. Washington Township Schools, District 2
    30. Wayne Township Schools, At Large
    31. Indianapolis Public Schools, Question No. 1
    32. Indianapolis Public Schools, Question No. 2
  15. Morgan County
    1. Morgan County Council, District 2
    2. Morgan County Council, District 4
    3. Paragon Town Council, District 1, Morgan County
    4. Brown Township Board, Morgan County
    5. Brown Township Trustee, Morgan County
    6. Clay Township Board, Morgan County
    7. Madison Township Trustee, Morgan County
    8. Eminence School Board, Ashland Township
    9. Martinsville School Board, District 2
    10. Martinsville School Board, District 5
  16. Shelby County
    1. Shelby County Clerk
    2. Shelby County Coroner
    3. Shelby County Council, District 2
    4. Shelby County Recorder
    5. Shelby County Surveyor
    6. Shelby Township Trustee, Shelby County
    7. Shelby Eastern School Board, At Large
  17. Wayne County
    1. Wayne County Council, District 3
    2. Wayne Township Trustee, Wayne County
    3. Hagerstown Town Council, At Large
    4. Fountain City Town Council, At Large
    5. Centerville-Abington School Board, At Large
    6. Nettle Creek School Board, At Large
    7. Northeastern School Board, At Large
    8. Richmond Community School Board, District 3
    9. Richmond Community School Board, At Large
    10. Western Wayne School Board, District C
    11. Western Wayne School Board, At Large
  18. Union County
    1. Union County/College Corner joint School Board, Liberty Township
    2. Union County/College Corner Joint School Board, Union Township
  19. Delaware County
    1. Delaware County Clerk
    2. Delaware County Commissioner, District 3
    3. Delaware County Coroner
    4. Delaware County Council, District 1
    5. Delaware County Council, District 2
    6. Delaware County Council, District 3
    7. Delaware County Council, District 4
    8. Delaware County Sheriff
    9. Center Township Board, Delaware County
    10. Center Township Trustee, Delaware County
    11. Hamilton Township Board, Delaware County
    12. Monroe Township Board, Delaware County
    13. Monroe Township Trustee, Delaware County
    14. Salem Township Board, Delaware County
    15. Salem Township Trustee, Delaware County
    16. Albany Town Board, At Large
    17. Albany Town Board, District 2
    18. Yorktown Clerk-Treasurer, Delaware County
    19. Yorktown Council, At Large, Delaware County
    20. Yorktown Council, District 1, Delaware County
    21. Cowan Community School Board, At Large
    22. Daleville Community School Board, At Large
    23. Delaware Community School Board, Niles Township
    24. Yorktown Community School Board, At Large
  20. Blackford County
    1. Blackford County Commissioner, District 2
    2. Blackford County Coroner
    3. Blackford County Council, District 1
    4. Blackford County Council, District 2
    5. Blackford County Council, District 4
    6. Blackford County Prosecutor
    7. Blackford County Sheriff
    8. Blackford Community School Board, District 1
    9. Blackford Community School Board, District 2
  21. Henry County
    1. Henry County Council, District 1
    2. Henry County Council, District 2
    3. Henry County Council, District 3
    4. Middletown Town Council, At Large
    5. Henry Township Board, Henry County
    6. Blue River Valley School Board, At Large
    7. Nettle Creek School Board, At Large
    8. New Castle School Board, Inside
    9. South Henry School Board, At Large
  22. Randolph County
    1. Randolph County Assessor
    2. Randolph County Council, District 4
    3. Randolph County Recorder
    4. Randolph County Sheriff
    5. Monroe Central School Board, At Large
    6. Monroe Central School Board, Farmland Township
    7. Randolph Eastern School Board, At Large
    8. Randolph Eastern School Board, Jackson Township
  23. Jay County
    1. Jay County Commissioner, Middle District
    2. Jay County Recorder
    3. Redkey Town Council, At Large, Jay County
    4. Knox Township Trustee, Jay County
    5. Jay County School Board, District 1
    6. Jay County School Board, District 3
  24. Benton County
    1. Boswell Clerk-Treasurer, Benton County
    2. Boswell Town Council, Benton County
    3. Fowler Town Council, Benton County
    4. Oxford Town Clerk, Benton County
    5. Oxford Town Council, Benton County
    6. Benton Community School Board, District B
    7. Benton Community School Board, District C
  25. White County
    1. White County Auditor
    2. White County Circuit Court Judge
    3. White County Clerk
    4. White County Sheriff
    5. Honey Creek Township Trustee, White County
    6. Liberty Township Board, White County
    7. Liberty Township Trustee, White County
    8. North White School Board, Liberty Township
    9. North White School Board, Monon Township
    10. Pioneer School Board, District 4
    11. Twin Lakes School Board, District 3
  26. Cass County
    1. Cass County Commissioner, District 3
    2. Cass County Council, District 2
    3. Cass County Council, District 4
    4. Cass County Sheriff
    5. Eel Township Board, Cass County
    6. Eel Township Trustee, Cass County
    7. Jackson Township Trustee, Cass County
    8. Royal Center Town Board, At Large
    9. Lewis Cass School Board, District 4
    10. Pioneer School Board, District 4
  27. Carroll County
    1. Carroll County Treasurer
    2. Burlington Township Board, Carroll County
    3. Flora Town Council, At Large
    4. Delphi Community School Board, District 1
    5. Delphi Community School Board, District 3
    6. Delphi Community School Board, District 7
  28. Warren County
    1. Warren County Commissioner, District 3
    2. Warren County Council, District 3
    3. Williamsport Town Council, At Large, Warren County
    4. Williamsport Clerk-Treasurer, Warren County
    5. Pike Township Board, Warren County
    6. Pike Township Trustee, Warren County
    7. Prairie Township Board, Warren County
    8. Benton Community School Board, District B
    9. Benton Community School Board, District C
    10. Covington School Board, Troy Township
  29. Fountain County
    1. Fountain County Commissioner, District 3
    2. Covington School Board, Troy Township
    3. Southeast Fountain School Board, Millcreek Township
    4. Southeast Fountain School Board, Richland Township
    5. Southeast Fountain School Board, VanBuren Township
  30. Tippecanoe County
    1. Tippecanoe County Clerk
    2. Tippecanoe County Council, District 1
    3. Tippecanoe County Council, District 2
    4. Tippecanoe County Council, District 4
    5. Tippecanoe County Sheriff
    6. Fairfield Township Board, Tippecanoe County
    7. Fairfield Township Trustee, Tippecanoe County
    8. Tippecanoe Township Board, Tippecanoe County
    9. Tippecanoe Township Trustee, Tippecanoe County
    10. Wabash Township Board, Tippecanoe County
    11. Wabash Township Trustee, Tippecanoe County
    12. Wea Township Board, Tippecanoe County
    13. Benton Community School Board, District B
    14. Benton Community School Board, District C
  31. Clinton County
    1. Kirklin Township Board, Clinton County
    2. Madison Township Trustee, Clinton County
    3. Perry Township Trustee, Clinton County
    4. Ross Township Trustee, Clinton County
    5. Washington Township Board, Clinton County
    6. Clinton Prairie School Board, At Large
    7. Clinton Prairie School Board, Washington Township
    8. Clinton Central School Board, At Large
  32. Montgomery County
    1. Montgomery County Commissioner, District 2
    2. Montgomery County Council, District 3
    3. Franklin Township Board, Montgomery County
    4. Union Township Board, Montgomery County
    5. Union Township Trustee, Montgomery County
    6. Walnut Township Board, Montgomery County
    7. Wayne Township Trustee, Montgomery County
    8. Crawfordsville School Board, At Large
  33. Posey County
    1. Posey County Auditor
    2. Posey County Circuit Court Judge
    3. Posey County Clerk
    4. Posey County Commissioner, District 2
    5. Posey County Council, District 2
    6. Posey County Council, District 3
    7. Black Township Board, Posey County
    8. Marrs Township Board, Posey County
    9. Marrs Township Trustee, Posey County
    10. Robinson Township Board, Posey County
    11. Robinson Township Trustee, Posey County
    12. Mount Vernon School Board, District 1
    13. Mount Vernon School Board, District 2
    14. North Posey School Board, District 1
    15. North Posey School Board, District 2
  34. Vanderburgh County
    1. Vanderburgh County Commissioner, District 2
    2. Vanderburgh County Council, District 4
    3. Vanderburgh County Prosecutor
    4. Knight Township Trustee, Vanderburgh County
    5. Vanderburgh School Board, At Large
    6. Vanderburgh School Board, District 1
    7. Vanderburgh School Board, District 2
  35. Warrick County
    1. Warrick County Auditor
    2. Warrick County Commissioner, District 2
    3. Warrick County Council, District 2
    4. Warrick County Council, District 3
    5. Warrick County Council, District 4
    6. Chandler Town Council, District 2, Warrick County
    7. Chandler Town Council, District 4, Warrick County
    8. Lynnville Town Council, District 1, Warrick County
    9. Lynnville Town Council, District 3, Warrick County
    10. Newburgh Town Council, District 2, Warrick County
    11. Newburgh Town Council, At Large, Warrick County
    12. Tennyson Town Council, District 3, Warrick County
    13. Boon Township Board, Warrick County
    14. Boon Township Trustee, Warrick County
    15. Campbell Township Board, Warrick County
    16. Greer Township Board, Warrick County
    17. Ohio Township Board, Warrick County
    18. Ohio Township Trustee, Warrick County
    19. Warrick County School Board, Boon Township
    20. Warrick County School Board, Skelton Township
  36. Gibson County
    1. Gibson County Clerk
    2. Gibson County Commissioner, District 1
    3. Gibson County Recorder
    4. Gibson County Sheriff
    5. Gibson County Treasurer
    6. Montgomery Township Board, Gibson County
    7. Pakota Township Board, Gibson County
    8. Pakota Township Trustee, Gibson County
    9. Union Township Trustee, Gibson County
    10. North Gibson School Board, District 2