November 2016 Treasure Valley Voters Guide




Welcome to our Voter Guide for November's local races, bonds and levies, as well as the presidential election. Compare candidates' views on the issues side by side and create your own ballot, which you can then print or email.

Election Day:

Looking for more coverage? Visit IdahoStatesman.com/election for previews, voting information and other things to know before you vote.

...Please note: Candidates' responses have not been edited except for libel.



All Candidates

  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Jeff Agenbroad (Rep)
    2. Robert Anderst (Rep)
    3. Rebecca Arnold
  2. B
    1. Sara Baker
    2. Stephen Bartlett (Rep)
      candidate for Ada County Sheriff
    3. Clifford Bayer (Rep)
    4. Jan Bennetts (Rep)
      candidate for Ada County Prosecutor
    5. Steve Berch (Dem)
    6. Christopher Bieter
      candidate for Magistrate judges
    7. Megan Blanksma (Rep)
    8. Carol Bogue (Dem)
    9. Glida Bothwell (Dem)
    10. Judy Boyle (Rep)
    11. Bert Brackett (Rep)
    12. Robyn Brody
    13. Cherie Buckner-Webb (Dem)
    14. Grant Burgoyne (Dem)
    15. Rita Burns (Dem)
  3. C
    1. Dave Case (Rep)
    2. Darrell L. Castle (I)
    3. Greg Chaney (Rep)
    4. Sue Chew (Dem)
    5. William (Bill) Chisholm (I)
    6. Hillary Rodham Clinton (Dem)
    7. Gregory Collett (I)
    8. Gary Collins (Rep)
    9. Scott Copeland (Con)
    10. Brent Crane (Rep)
    11. Mike Crapo (Rep)
      candidate for U.S. Senate
  4. D
    1. Tom Dale (Rep)
    2. Carl Davis (Dem)
    3. Patricia Day Hartwell (Dem)
    4. Thomas Dayley (Rep)
    5. Rocky de la Fuente (I)
    6. Gayann DeMordaunt (Rep)
    7. Lori Den Hartog (Rep)
    8. Kieran Donahue (Rep)
      candidate for Canyon County Sheriff
    9. Mark Dunham
      candidate for Trustee Zone 5
  5. E
    1. David Eberle
    2. Andrew Ellis
      candidate for Magistrate judges
    3. Jake Ellis (Dem)
    4. Mathew Erpelding (Dem)
  6. F
    1. Laurie Fortier
      candidate for Magistrate judges
  7. G
    1. John Gannon (Dem)
    2. Theresa Gardunia
      candidate for Magistrate judges
    3. Terry Gestrin (Rep)
    4. Chelle Gluch (Dem)
    5. Miranda Gold (Dem)
    6. Rejeana Goolsby (Dem)
  8. H
    1. Marv Hagedorn (Rep)
    2. Jim Hansen
    3. William Harrigfeld
      candidate for Magistrate judges
    4. Steven Harris (Rep)
    5. John Hawley Jr.
      candidate for Magistrate judges
    6. Robert Herrin (Rep)
    7. Brandon Hixon (Rep)
    8. James Holtzclaw (Rep)
  9. J
    1. Christopher Jenkins (Lib)
    2. Gary Johnson (Lib)
    3. Tabby Jolley (Rep)
    4. Maryanne Jordan (Dem)
    5. Rick Just
  10. K
    1. Ryan Kerby (Rep)
    2. Joanne Kibodeaux
      candidate for Magistrate judges
    3. Phylis King (Dem)
    4. Kreed Kleinkopf (Rep)
    5. Hy Kloc (Dem)
    6. Frank Kotyk
      candidate for Magistrate judges
  11. L
    1. Raul Labrador (Rep)
    2. Todd Lakey (Rep)
    3. Abby Lee (Rep)
    4. Jerold Lee
      candidate for Magistrate judges
    5. Patti Anne Lodge (Rep)
    6. Jeremy Lopett (Dem)
    7. Lynn Luker (Rep)
  12. M
    1. Maria Mabbutt (Dem)
    2. Cathleen MacGregor Irby
      candidate for Magistrate judges
    3. David Manweiler
      candidate for Magistrate judges
    4. Fred Martin (Rep)
    5. Jennifer Martinez (Dem)
    6. Jane McClaran (Rep)
    7. John McCrostie (Dem)
    8. Patrick McDonald (Rep)
    9. Ryan McDonald (Rep)
    10. Curt McKenzie
    11. David Evan McMullin (I)
    12. Laura Metzler (Dem)
    13. Jason Monks (Rep)
    14. Dorothy Moon (Rep)
    15. Mike Moyle (Rep)
    16. Robert Muse (Con)
      candidate for Canyon County Sheriff
  13. N
    1. Mary Carol Niland
      candidate for Trustee Zone 3
  14. O
    1. Dayo Onanubosi
      candidate for Magistrate judges
    2. Michael Oths
      candidate for Magistrate judges
  15. P
    1. Joe Palmer (Rep)
    2. Mark Patten (Rep)
    3. Christy Perry (Rep)
    4. James Piotrowski (Dem)
    5. Jocelyn Plass (Dem)
    6. Pro-Life (I)
    7. Ammon Prolife (Con)
    8. Greg Pruett (I)
  16. R
    1. Jim Rice (Rep)
    2. Mary Richards (Dem)
    3. Kirsten Richardson (Con)
    4. Joel Robinson (Rep)
    5. Jane Rohling (Dem)
    6. Ilana Rubel (Dem)
    7. William Rutherford (Dem)
  17. S
    1. Edward Savala (Dem)
    2. James Schiller
      candidate for Magistrate judges
    3. Allen Schmid (Dem)
    4. William Sifford (I)
    5. Mike Simpson (Rep)
    6. John Smith (Lib)
    7. C.A. "Skip" Smyser
      candidate for Trustee Zone 1
    8. Jill Stein (I)
    9. Warren Stevens (Dem)
    10. Jerry Sturgill (Dem)
      candidate for U.S. Senate
    11. Scott Syme (Rep)
  18. T
    1. Bryan Taylor (Rep)
    2. Steve Thayn (Rep)
    3. Ryan Thompson (I)
    4. TJ Thomson (Dem)
    5. Cindy Thorngren (Dem)
    6. Anthony Tomkins (Con)
    7. Mike Tracy
    8. Shana Tremaine (Dem)
    9. Donald J. Trump (Rep)
  19. V
    1. John Vander Woude (Rep)
    2. Rick Visser (Rep)
  20. W
    1. Diane Walker
      candidate for Magistrate judges
    2. Janie Ward-Engelking (Dem)
    3. Thomas Watkins
      candidate for Magistrate judges
    4. Thomas Watts (I)
      candidate for Adams County Sheriff
    5. Daniel Weston (Con)
    6. Pam White (Rep)
    7. Chuck Winder (Rep)
    8. Robert Winder (Dem)
    9. Melissa Wintrow (Dem)
    10. Ray Writz (Con)
      candidate for U.S. Senate
  21. Y
    1. Ydalia Yado (Dem)
    2. Rick Youngblood (Rep)
  22. Z
    1. Christy Zito (Rep)
    2. Ryan Zollman (Rep)
      candidate for Adams County Sheriff